Ankara ili amatör (sportif) balıkçılığın durumunun belirlenmesi
Determination of the state of amateur fishing in Ankara
- Tez No: 579135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENNAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Türkiye'de özellikle XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren köyden şehire göç hızlanmıştır. Göç alan iller başında başkent olmasının etkisinden dolayı da Ankara ilk sıralarda yer almaktadır. Kalabalıklaşan şehirlerde rekreasyon alanlarına rağbet artmıştır. Özellikle gölet, göl, baraj ve akarsu kıyılarında rekreasyon olta balıkçılığı yapanlar hızla artmaktadır. Maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, sadece spor veya dinlence amacıyla yapılan, avlanılan ürünün satılmadığı olta balıkçılığı, en önemli rekreasyon etkinliklerindendir. Yürütülen saha çalışmasında balıkçıların sosyo-ekonomik durumları araştırılmıştır. Amatör balıkçıların avlanma mevsimleri, avlanma saatleri ve süreleri, avlarının kendilerine yeterliliği, avlandıkları stokların sürekliliği ve avlanmada göreceli av miktarının durumu tespit edilmiştir. Yakaladıkların balıkların sağlık açısında güvenilirliği, avlanma kuralları hakkında görüş ve düşünceleri, amatör olta balıkçılığı belgesine sahiplik durumu, yasa ve yönetmelikleri denetleyen bir kurumlardan haberdar olup olmadıkları araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarının, rekreasyon olta balıkçılığına gönül vermiş balıkçılara ışık tutması amaçlanmıştır. Ayrıca bilinç düzeyinin yükseltilerek sürdürülebilir ve sürekli balıkçılığın sağlanmasına katkıda bulunacak bilinç düzeyi yüksek amatör balıkçıların sayısının artırılmasına katkı sağlanması da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey in particular has accelerated migration from villages to cities from the xx.yüzyıl the second half. Ankara is at the top of the list due to the effect of being the capital at the beginning of the provinces receiving migration. In crowded cities, the demand for recreation areas has increased. Especially the ponds, lakes, dams and rivers shore recreation angling is increasing rapidly. The most important recreation activities are fishing, which is not intended for financial and commercial gain, only for sports or recreational purposes, and where the catch is not sold. In the field study socio-economic status of fishermen was investigated. The hunting seasons, hunting hours and durations of the amateur fishermen, their adequacy of their catch, the continuity of the stocks they catch and the relative amount of catch in the hunting were determined. The reliability of the catches in fisheries health, their opinions and thoughts about hunting rules, ownership status of amateur angling certificate, whether they are aware of an institution that controls laws and regulations were investigated. The results of the study aimed to shed light on fishermen who have devoted themselves to recreation angling. In addition, it is aimed to increase the number of amateur fishermen with a high level of consciousness that will contribute to sustainable and continuous fishing by raising the awareness level.