Ankara ili 1. Amatör Küme futbolcularının sakatlanma sıklıkları ve oranları
Soccer injury incidence and rates of First Amateur League soccer players in Ankara
- Tez No: 99482
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Ankara İli 1. Amatör Küme Futbolcularının Sakatlanma Sıklıkları ve Oranlan Bu çalışmada, Ankara ili birinci amatör kümede 21 takımda mücadele eden toplam 396 futbolcunun 1999-2000 döneminde geçirdikleri sakatlanmaların sıklıkları ve oranları değerlendirilmiştir. Amatör futbolcularda sakatlanma ' sıklıklarının belirlenmesi, hangi anatomik bölgelerde gerçekleştiğinin saptanması spordan uzak kalma sürelerinin tespiti, sakatlanma öncesi ve sonrası alınacak önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kişisel bilgileri ve sakatlanma mekanizmasını sorgulamak için toplam 18 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Sakatlık geçirme durumu ile antrenman sayısı, ağırlık çalışması.oynadıkları mevkiler arasındaki ilişkiler Ki-Kare yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soccer Injury Incidence and Rates of First Amateur League Soccer Players in Ankara In this study, we analysed the injury rates of 396 first amateur league soccer players during the 1999-2000 season. The purpose of this study was to determine the incidences and the rates of the first amateur league soccer players, also we tried to examine the anatomic site of the injuries that they occur, the duration they are not allowed to play sports and pre-incidence and post-incidence measures to be taken. In this study, a questionnaire which consisted of totally 18 questions was used to question personal information and injury mechanism. Relationships between injury and the number of weekly training session, training intensity and player position were analysed using Chi-Square test. The data were evaluated with the appropriate statistical method as Descriptive Methods and the Alpha significance level was set as 0.05. The results concluded that most of the injury occurred in lower extremities and injury rates were lower in those who exercised regularly and who had more frequent training program, whereas injury rates in those who used protective equipment was even lower, although they were not statistically significant. Key Words : Soccer, Injury, Injury Rates. 55