Kompakt bir anten test odası tasarımı
Compact an antenna test room design
- Tez No: 579155
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH FERİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kompakt bir anten test odası tasarımı yapılmıştır. Anten parametrelerinin ölçülmesi için test ortamlarına ihtiyaç vardır. Test ortamlarına anten test odası denir ve anten parametrelerinin ölçümü gerçekleştirilir Anten ışıma diyagramları patern ölçümü olarak adlandırılmaktadır. Bu ölçüm yöntemi ile bir antenin ışıma yaptığı bölge grafik olarak elde edilmektedir. Bu çalışmada öncelikle elektromanyetiğin temel parçalarından olan antenler, anten çeşitleri, ışıma mekanizmaları ve anten temel parametreleri genel olarak anlatılmış ve anten test odası ihtiyaçları sıralanmıştır. Anten test odalarında patern ölçümü yapabilmek için iki adet antene, ölçüm cihazına ve anten kontrol sistemine ihtiyaç vardır. Anten olarak horn anten, test cihazı olarak network analizör ve anten kontrol sistemi arduino ile kontrol edilen ve hassas dönmeyi sağlayan bir sistem kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında otomatik kontrol sistemi kullanılarak cihazlar otomatize kontrol edilmiştir. Sonuçlar otomatik kontrol sistemi aracılığı ile grafiksel olarak elde edilmiştir. Anten test odasının yapısı karşılaştırma yöntemine göre analiz edilmiştir. Referans anten test odasında ölçümler alınmış ve kaydedilmiştir. Daha sonra tasarlanan anten test odasında ölçümler alınmış ve kaydedilmiştir. Her iki odadaki sonuçlar grafik olarak çizdirilmiş ve karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, anten test odalarında tamamen yutucu köpük kaplanmasına gerek olmadan da fikir verebilecek ölçüm sonuçları alınabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a compact antenna test room was designed. Test media are needed to measure antenna parameters. The test environment is called the antenna test chamber and the antenna parameters are measured. Antenna radiation diagrams are called pattern measurement. With this method of measurement, the radiant region of an antenna is obtained graphically. In this study, firstly the basic parts of the electromagnetism, the antenna types, radiation mechanisms and antenna basic parameters were explained in general, and the antenna test room needs were listed as two antennas, a measuring device and an antenna control system. In this study, horn antennas, a network analyzer and an arduino controlled system that provides precise rotation, were used. During the experimentation, the devices were controlled by this automatic control system. Results were provided graphically by means of the automatic control system The structure of the antenna test chamber was analyzed according to the comparison method. Measurements were taken and recorded in the reference antenna test chamber. Measurements were taken and recorded in the antenna test chamber which was designed later. The results in both rooms were plotted and compared. According to the findings obtained in the study, the antenna showed that test results could be obtained without any need for fully absorbing foam coating.