Döner üretiminde farklı yağ oranları ve bitkisel katkıların kullanımının heterosiklik amin (HCA) oluşumu ve bazı özellikler üzerine etkileri
The effects of different fat levels and plant additives on heterocyclic amin (HCA) and some characteristics of doner
  1. Tez No: 579156
  2. Yazar: BUKET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN YILDIZ TURP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, döner üretiminde farklı oranlarda yağ (%10, %20) ve marinasyon karışımında adaçayı veya yeşil çay kullanımının, ürünün bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkilerinin 4ºC'de 21 gün depolama sürecinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla döner örneklerinde, kimyasal bileşim (nem, yağ, kül, protein), tuz içeriği, pH değeri, renk ölçümü, Tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS) analizi, heterosiklik amin (HCA) (IQ, MeIQx, 4,8DiMeIQx, PhIP, Norharman ve Harman) analizi ve duyusal değerlendirme yapılmıştır. Döner üretiminde farklı oranlarda yağ kullanımı sonucunda, %20 oranında yağ eklenen ve doğal katkı kullanılmayan örneklerde depolama süresince gelişen oksidasyonun daha fazla olduğu belirlenmiştir. Adaçayı ve yeşil çayın, antioksidan özellik göstererek döner örneklerinde oksidasyonu etkili şekilde yavaşlattığı ve pişme sonucunda oluşan HCA bileşiklerini önemli düzeyde azalttığı saptanmıştır. Döner formülasyonlarında bitkisel katkı kullanılmasının örneklerin lezzet puanlarında önemli düzeyde azalmaya neden olduğu, bunun yanında yağ oranının %20'den %10'a düşürülmesinin lezzet puanlarını önemli düzeyde arttırdığı saptanmıştır. Örneklerin tüm duyusal değerlendirme puanlarının depolama süresince genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of the use of different ratios of fat (10%, 20%) and sage or green tea in marination mixture of doner production on some physical, chemical and sensory properties of the product during a storage period at 4ºC for 21 days. For this purpose, chemical composition (moisture, fat, ash, protein), salt contant and pH analysis, color measurement, Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), heterocyclic amines (HCA) (IQ, MeIQx, 4,8DiMeIQx, PhIP, Norharman, and Harman) and sensory analyses were carried out in doner samples. As a result of the use of different amounts of fat in doner production, it was determined that oxidation during storage was higher in samples containing 20% fat and without plant additives. Sage and green tea slowed down oxidation efficiently in doner samples by showing antioxidant effect and reduced HCA components formed by cooking. It was observed that the usage of plant additives in doner formulations caused a decrement in flavor scores, however reduction of fat content from 20% to 10% resulted an increment in flavor scores of samples significantly. All of the sensory analysis scores of samples were detected as high during storage.