Antepfıstığı (Pistacia vera l.) yumuşak dış kabuğunun kimyasal bileşimi ve antioksidan potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the chemical composition and antioxidant potential of soft outer shell of pistachio (Pistacia vera L.)
  1. Tez No: 579163
  2. Yazar: DENİZ BARUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TEKİN, DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Antepfıstığı (Pistacia vera L.) işlenmesi sırasında açığa çıkan yumuşak dış kabuk herhangi bir uygulama olmaksızın ve değerlendirilmeden, atık olarak giderlere verilmekte ve ciddi çevresel problemlere sebep olmaktadır. Açığa çıkan atıkların değerlendirilebilir potansiyele sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla; Antepfıstığı yumuşak dış kabuklarında (Kırmızı, boz, Siirt çeşitleri) protein, yağ, kül, selüloz, kalori, bitki besin elementleri, TAS (Total antioksidan) ve TOS (Toplam oksidan) değerleri ölçülerek antioksidan aktivitesi tayini yapılmıştır. Su özütlerinde, TAS değerleri sırasıyla Siirt, boz ve Kırmızı fıstıkta 4,3408239, 4,38576779 ve 4,2883895 mmol/L saptanırken, TOS değerleri, Siirt fıstığında 7,01388, boz fıstıkta 7,549826, kırmızı fıstıkta ise 7,376301 µmol/L olarak bulunmuştur. Metanol özütlerinde ise, TAS değerleri sırasıyla Siirt, boz ve Kırmızı fıstıkta 4,35955056, 4,310861423 ve 4,29962546 mmol/L saptanırken, TOS değerleri ise Siirt fıstığında 7,950917, boz fıstıkta 8,53891919, kırmızı fıstıkta ise 8,889439 µmol/L olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda, antepfıstığı yumuşak dış kabuğunun gübre, yem ve yakıt sanayisinde değerlendirilebilir potansiyele sahip olduğu görülmüştür. TAS ve TOS sonucu, antepfıstığı yumuşak dış kabuklarının antioksidan özelliğe sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The soft outer shell (pericarp) obtained during the processing of pistachios (Pistacia vera L.) is given to sewage as waste without any application and evaluation and causes serious environmental problems. In order to determine whether the released wastes have an evaluable potential; protein, fat, ash, cellulose, calories, plant nutrients and antioxidant activity by measuring TAS (Total antioxidant) and TOS (Total oxidant) values were determined in soft outer shells of pistachios (Red, boz, Siirt varieties). In water extracts, While TAS values were detected 4,3408239, 4,38576779 and 4,2883895 mmol / L in Siirt, boz and Red pistachio, respectively; TOS values were found 7,01388 in Siirt pistachio, 7,549826 in Boz, and 7,376301 µmol / L in red pistachio. In methanol extracts, While TAS values were detected 4,35955056, 4,310861423 and 4,29962546 mmol/L in Siirt, boz and Red pistachio, respectively; TOS values were found 7,950917 in Siirt pistachio, 8,53891919 in Boz, and 8,889439 µmol / L in red pistachio. As a result of this study, it was found that soft shell of pistachio has evaluable potential in fertilizer, feed and fuel industries. As a result of TAS and TOS, it was found that pistachio soft outer shells have antioxidant properties.