Harran Ovası koşullarında standart ve ümitvar pamuk (gossypium hirsutum l.) çeşitlerinde odun ve meyve dallarında oluşan kozaların, koza ve lif özellikleri yönünden karlaştırılması
  1. Tez No: 57920
  2. Yazar: HACI YUSUF GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA, STANDART VE ÜMİTVAR PAMUK {Gossypium hirsutum L.) ÇEŞİTLERİNDE, ODUN VE MEYVE DALLARINDA OLUŞAN KOZALARIN, KOZA VE LİF ÖZELLİKLERİ YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Hacı Yusuf GÜNEŞ / f Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 79 Bu çalışma, 1994 yılında, Harran Ovası koşullarında, 9 pamuk {Gossypium hirsutum L.) çeşidinde, odun ve meyve dallarında oluşan kozaları, koza ve lif özellikleri yönünden karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Deneme, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında, Tesadüf Blokları Deneme Deseninde, üç tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Parseller, 4'er sıralı, 12 m. uzunluğunda oluşturulmuştur. Sıra arası 70 cm., sıra üzerinde ise bitkiler arasında 20 cm. aralık bırakılmıştır. Çalışmada; odun ve meyve dallarında oluşan kozaların, bitki basma koza sayısına oranlan, sırasıyla, % 27 ve % 73 olduğu; odun ve meyve dallarının verime katkılarının ise, sırasıyla, % 25 ve % 75 olduğu; 1. ila 5. meyve dallan arası bölgede yer alan meyve dallarının verime katkısının % 30; 6. ila 1 1. meyve dalları arası bölgede yer alan meyve dallarının verime katkısının % 36 ve 12. ila daha yukarı meyve dallarında oluşan kozaların ise % 9.4 olduğu bulunmuştur. Tohum iriliği (gr.), lif uzunluğu (% 2.5 S.L.) ve lif kopma dayanıklılığının (inch2/1000 pound) 12. meyve dalından yukarddaki meyve dallarında oluşan kozalarda azaldığı; lif kalınlığının arttığı, bu nedenle, ikinci ve üçüncü ellerde toplanan pamukların, birinci el pamuklardan ayn olarak değerlendirilmesi gerektiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pamuk {Gossypium hirsutum L.), odun dalları, meyve dalları ve lif özellikleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISON OF THE VEGETATIVE AND FRUITING BRANCHES FOR THE BOLL CHARACTERISTICS AND FIBER PROPERTIES IN COTTON (Gossypium hirsutism L) STANDARD AND HOPEFUL VARIETIES IN HARRAN PLAIN CONDITIONS Haca Yusuf GÜNEŞ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1996, Page: 79 The objective of this study was to compare to the vegetative (monopodium) and fruiting (sympodium) branches for the boll characteristics and fiber properties in nine cultivars of cotton (Gossypium hirsutum L.) under the conditions of Harran plain, in,1994. The experiment was conducted in randomaized blocks design with three replications, in experimental field of Agriculture Faculty of Harran University. Plots consisted of four rows, 12 m. long, wiht the distance between 70 cm. within rows 20 cm. In the study, it was determined that rates of occured the bolls on the monopodial and sympodial branches were estimated 27 % and 73 %, respectively; the contribution for yield of monopodial and sympodial branches were 25 % and 75 %, respectively; the fruiting branches from 1. through 5., 6. through 11. and upper from 12. produced 30 %, 36 % and 9.4 % of total cotton seed yield, respectively. Seed index (gr.), fiber length (2.5 % S.L.) and fiber strength (mch2/1000 pound) (pressley) decreased on bolls which at the fruiting branches upper from 12., but fiber thickness increased. For this reason, it is need had been determined to independently to make more valuable second and third hand picking than first hand picking. KEY WORDS: Cotton {Gossypium hirsutum L.), vegetative branches (monopodium), fruit branches (sympodium) and fiber properties.