Suça sürüklenen çocuk/ ergenlerde duygu düzenleme ile iletişim biçimleri arasındakiilişki ve etkileyen faktörler
Relationships Between Emotion Regulation and CommunicationCommunication Types and Affecting Factors in Children-Adolescents Driven toCrime
- Tez No: 579265
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Duygu düzenleme güçlükleri, intihar etme, kendine veya çevresine zarar verme, alkol/madde kötüye kullanımı gibi uygun olmayan davranıĢlara sebep olabilir. Bu uygunsuz davranıĢlar ya duyguları düzenlemeye yardım eder ya da hatalı duygu düzenlemenin sonucu olarak meydana gelir(Gülgez, 2015). Duygu düzenlemede yaĢanılan sorunlar ergenlerin iletiĢimlerine de yansıması olası bir sorundur. Bu bilgiyle bu dönemde ergenlerin hatalı duygu düzenlemeleri uyumsuz davranıĢ sonuçları olarak suç iĢleme gibi yasal sıkıntılara neden olabilir. Bu araĢtırma suça sürüklenen çocuk-ergenlerde duygu düzenleme güçlüğü ile iletiĢim biçimleri arasındaki iliĢki ve etkileyen faktörleri yordalamak amacıyla yapılılan tanımlayıcıkesitsel bir çalıĢmadır. AraĢtırmada veriler Ergenlerde Duygu Düzenleme Ölçeği, ĠletiĢim Biçimleri Ölçeği, Tanıtıcı bilgi formu formu kullanılarak toplanmıĢtır. Sonuç olarak; suça sürüklenen çocuk-ergenler „ĠletiĢim Biçimleri Ölçeği‟ nin alt boyutlarından en çok“”ArkadaĢ Canlısı“, ”Etki Bırakan“ ve ”Açık" iletiĢimci biçimi özelliklerini taĢımaktadırlar. Suça sürüklenen çocuk-ergenlerde duygu düzenlemede daha çok yeniden değerlendirmeyi kullanmaktadırlar. Suça sürüklenen çocukergenlerde duygu düzenleme ölçeğinin, iletiĢim biçimleri ölçeğinin alt boyutlarından arkadaĢ canlısı,etki bırakan,rahat, ilgili, kesin, sözsüz iletiĢim kuran, dramatize eden, açık, iletiĢim imajı altboyutları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı iliĢki vardır. Suça sürüklenen çocuk-ergenlerde son bir yıl içinde göç etme durumlarına ile duygu düzenleme ölçeği yeniden değerlendirme alt boyutu arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı vardır. Suça sürüklenen çocuk-ergenlerde arkadaĢı olma durumlarına ile duygu düzenleme yeniden değerlendirme alt boyutu arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Suça sürüklenen çocukergenlerin büyük çoğunluğunun cezaevine girmeden önce çalıĢıyor olması çocukergenlerin okuldan uzaklaĢmasının nedeni olarak görülebilir. Çocuk iĢçiliği ile ilgili yapılacak kalkındırma projeleri bu konuda faydalı olacaktır. Ailede çocuk-ergenden baĢka çalıĢabilecek aile üyelerinin çalıĢmaya teĢvik edilmesi gerekmektedir. ÇalıĢacak aile üyesi yoksa okullarda öğretmenler ile iĢbirliği içeinde eğitim IV planlaması ve yönlendirmesiyle devletin sağladığı imkanlara eriĢimi kolaylaĢtırılabilir. Aile odaklı psikoeğitimlerin verilmesi suça sürüklenen çocuk-ergen sayısını azaltacağı düĢünülmektedir.Suça sürüklenen çocuk-ergenlerin anne baba birliktelik durumlarına duygu düzenleme arasında pozitif yönde istatistiksel olarak fark saptanması çocuk-ergenlerin aileleri ile ilgili yapılacak araĢtırmalara öncü olması açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler; Suça sürüklenen çocuk, iletişim biçimleri,duygu düzenleme güçlüğü
Özet (Çeviri)
Difficulties in emotion regulation can lead to inappropriate behaviors such as suicide, self-harm, or alcohol / substance abuse. These inappropriate behaviors either help to regulate emotions or occur as a result of incorrect emotion arrangements (Gülgez, 2015). Emotional problems in adolescent planning history. With this information, the wrong emotion arrangements of adolescents in this room can cause legal problems such as committing crime as a result of incompatible behavior. This research is a descriptive-cross-sectional study conducted to predict the relationship and state factors between emotion regulation difficulties and communication styles in crimedriven children and adolescents. Data were collected by Emotion Regulation Scale, Communication Forms Scale, and Descriptive Information Form formula in adolescents. As a result; Most of the sub-dimensions of Biçim Communication Forms Scale çocuk are“Friendly”,“Efficacious”,“Open”communication communication. Children and adolescents who are guilty of crime use re-evaluation in emotion regulation. Child-adolescents dragged into crime, emotion regulation scale, communication forms of the subscale of the dimensions of the friendly, effective, comfortable, relevant, precise, nonverbal communication, dramatizing, open, communication image set emotion regulation scale Re-interpret emotion regulation according to the status of companion in child-adolescents dragged into crime. The fact that the majority of the childadolescents who have been dragged into crime is working before entering the prison can be seen as the reason for the child-adolescents to leave the school. Development projects related to child labor will be useful in this regard. Family members who can work in the family other than child and adolescent should be encouraged to work. If there are no family members to work with, it can be facilitated by education planning and guidance in cooperation with teachers in schools. Providing family-oriented psychoeducation is thought to reduce the number of childadolescents dragged into crime. VI Keywords; Juvenile delinquency, forms of communication, difficulty in emotion regulation