Sivas lise öğrencilerinde sağlık okuryazarlığı düzeyi ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Health literacy level in sivas high school students andinvestigation of related factors
  1. Tez No: 579266
  2. Yazar: ALİ CAN DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Sivas lise öğrencilerinde sağlık okuryazarlığı düzeyini ve ilişkili faktörleri araştırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Sivas Merkez Lise Okullarında 01.11.2018-30.04.2019 tarihleri arasında, araştırmayı kabul eden öğrencilerle (n=599) yapılmıştır. Veri toplamak için sosyo-demografik bilgilerin sorulduğu anket formu ve ''Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32)'' kullanılmıştır. Öğrencilerin %47,6'sı kadın, %52,4'ü erkektir. Yaş ortalaması 15,48±1,16 dur. %37,7'si Anadolu/Anadolu İmam Hatip Lisesinde, %39,1'i Meslek Lisesinde, %13'ü Sağlık Meslek Lisesinde , %10,2'si Özel Lisede eğitim görmektedir. Ankete katılan öğrencilerin %53.2'sinin babası lise ve üzeri eğitim görmüşken annelerinde bu oran %27.6'dır. %51,1'i genel sağlık bilgisine internet, televizyon, dergi gibi medya araçlarından ulaşmaktadır. Ayrıca sağlık problemlerinde ilk başvurdukları yer %73,9 ile devlet/üniversite hastanesidir. Öğrencilerin %46,2'si bir yılda aile hekimini hiç ziyaret etmemiştir. Sağlık masraflarını %75'i kolay karşıladığını belirtmiştir. Öğrencilerin %21,4'ü sigara içmekte ve %52,1'i düzenli spor yapmamaktadır. Ayrıca %13,5'i zayıf , %15.9'unun fazla kilolu, %5,5'inin ise obez olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate health literacy level and related factors in Sivas high school students and to raise awareness about this issue. The study was conducted on 599 students who accepted to participate in the study in 11 high schools in Sivas province between 01.11.2018-30.04.2019. The data were collected by using a questionnaire form including socio-demographic information and '' Turkey Health Literacy Scale (TSOY-32) scale. 47.6% of the students were female and 52.4% were male. The mean age of the students were 15.48 ± 1.16 years. 37.7% of them in Anatolian / Anatolian Imam Hatip High School, 39.1% in Vocational High School, 13% in Health Vocational High School, 10.2% were studying at Private High School. While 53.2% of the students' father's education level were high school and above, this rate was 27.6% for their mothers. 51.1% of them reach general health information through the media such as internet, television and magazines. The first place they apply for health problems is the state / university hospital with 73.9%. 46.2% of the students never visited the family physician within one year. 75% stated that they could easily cover health expenses. 21.4% of the students were smokers, and 52.1% did not do regular sports. In addition, 13.5% of the students were underweight, 15.9% were overweight, 5.5% were obese.