Acil serviste pediatrik önkol kırık redüksiyon işlemlerinde prosedürel sedoanaljezi ile ultrason eşliğinde yapılan infraklavikular sinir bloğunun karşılaştırılması
Comparison of procedural sedoanalgesia with infraclavicular nerve block accompanied by ultrasound in pediatric forearm fracture reduction procedures at emergency service
  1. Tez No: 579271
  2. Yazar: SELAHATTİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Pediatrik önkol kırıkları (radius, ulna ya da her ikisini içeren) acil servislere başvuran üst ekstremite kırıklarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Hem kırığın oluşu hem de kırığın kapalı redüksiyonu esnasında ciddi ağrı meydana gelmektedir. Biz de çalışmamızda önkol kırığı kapalı redüksiyonunda ortaya çıkan ağrıyı azaltmak için kullanılan prosedürel sedoanaljezi ile ultrason eşliğinde infraklavikular bloku prospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Acil serviste önkol kırığı tanısı konulan 15 yaşından küçük hastalar çalışmaya alındı. Çalışma için prosedürel sedoanaljezi ve ultrason eşliğinde infraklavikular blok olmak üzere iki farklı grup belirlendi. Hastalar önceden belirlenen randomizasyon tablosuna göre gruplara atandı. Hastaların gelişinde vital bulgularıyla birlikte ağrı skorları Wong Baker Ağrı Skalası ile ölçüldü. Kapalı redüksiyon esnasında da ağrı skorları ölçülerek karşılaştırıldı. Aynı zamanda hem uygulayıcı hem de hasta memnuniyeti ile birlikte hastanın taburculuk süreleri de karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki gruba 30'ar hasta atandı (32'si erkek 28'i kadın hasta). Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 10,68±3,65 (3-15) idi. Prosedürel sedasyon uygulanan hastaların ortalama 135,73±38,84 dk içerişinde taburcu olduğu görülürken, infraklavikuler blok uygulanan hastaların ortalama 17,87±4,88 dk gibi daha kısa sürede taburcu edildikleri bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Pediatric forearm fractures (radius,ulna or involving both) constitute important portion of upper extremity fractures which applies to emergency services.both precense of the fracture and the during closed reduction of it causes serious pain. In our study we aim to prospectively compare procedural sedoanalgesia which we use to decrease the pain occur while closed reducting the forearm fractures with infraclavicular block accompanied by ultrasound. Method: The patients younger than 15 years old who diagnosed with forearm fractures are involved in our study. For our study two groups are determined which are procedural sedoanalgesia and infraclavicular block accompanied by ultrasound.the patients are appointed to two groups according to randomization table which adjusted previously..On application of patients to us their pain scores are measured with wong baker pain scale with their vital signs..Also both operator's and patients's pleasure and discharging time from hospital are compared. Results: Thirty patients are appointed to each groups ( 32 of it were male , 28 of it were female). The average age of the patients which involved in the study was 10,68 ± 3,65 (3-15). We determined that while the patients who we apply procedural sedation are discharged in average 135,73 ± 38,84 minutes, the patients who we apply infraclavicular block are discharged in much less time which is 17,87 ± 4,88 minutes.