Hâfız Divânı'nda sevgiliye ait güzellik unsurları
Beauty elements in the Divân of Hâfız
- Tez No: 579272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİLE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
“Hâfız Divânı'nda Sevgiliye Ait Güzellik Unsurları”başlıklı tez çalışmasında, 14. yüzyıl Fars Edebiyatı'nın önemli şairlerinden olan ve aynı zamanda Klâsik Türk Şiiri'nde büyük etkileri bulunan Şemseddîn Muhammed bin Kemâleddîn Hâfız-ı Şîrâzî'nin Divân'ı, gazel, kıt'a, rûbâ'î, kaside, mesnevî, sâki-nâme tarzı şiirlerin taranması ve sevgiliye dair güzellik unsurlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Hâfız Divânı'nda sevgilinin kendisi ve güzellik unsurları için kullanılan mazmunlar, Klâsik Türk Şiiri ile büyük benzerlik göstermektedir. Buna göre, sevgilinin yüzü, boyu, saçları, beli gibi dış görünüşüne dair tasvirler dışında, onun karakteri, davranışları ve ruh hâli de ortak özellikler taşımaktadır. Çalışmanın önemi, Hâfız Divânı ile Klâsik Türk Şiiri arasındaki sevgili tipinin benzer ve ortak özelliklerini tespit etmektir. Böylece, her ikisi de Müşterek İslâm Medeniyeti mahsulleri olan, Klâsik Türk Edebiyatı ile Fars Edebiyatı arasındaki ilgi, Hâfız Divânı ve sevgili karakteri ekseninde ortaya konulacaktır
Özet (Çeviri)
Our thesis is based on“Beauty Elements In The Divân Of Hâfız”. It has been tried to be revealed ghazel, quatrain, rubaie, eulogie, mesnevi and sakiname of mathnawi style Şemseddîn Muhammed bin Kemâleddîn Hâfız-ı Şîrâzî with great influences, is one of the most outstanding poets of the Persian and the same time Classic Turkish Literature in the 14th Century. Mazmuns which is used for the beauty of the beloved elements and own dear in the Divân of Hâfız also is very similar to the as Classic Turkish Literature Dear is padishah, peri, tall, with black hair and black eyed; bow eyebrow, flower bud lip, arrow eyelash, red-cheeked as rose, crucial as witch-eyed. On the other hand, dear is always oppressor. Dear always torments its lover, makes it jealous and keep it's distance. In that case, not only with regard of the physical characteristics of the lover, but also with regard of the spiritual portrait and the inner world Between Hâfız and Classical Turkish Poets.