Ortaokullarda din, ahlak ve değerler alanındaki seçmeli derslerin yönetici, öğretmen. öğrenci ve veli görüşleri bağlamında incelenmesi (Antalya ili örneği)
Supervisor, teacher of elective courses in religion, ethics and values ​​in secondary schools. investigations in the context of student and parent opinions (The case of Antalya province)
  1. Tez No: 579299
  2. Yazar: MUSTAFA TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEREF GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, ders olarak müfredata girdiği ilk günden itibaren yoğun ilgi gören“Kur'an-ı Kerim, Hz Muhammed'in Hayatı (Peygamberimizin Hayatı olarak adı değişti) ve Temel Dini Bilgiler”seçmeli derslerine dair yönetici, öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerini belirlemektir. Araştırmamız, Antalya ilinde belirlenen altı ilçede, (Muratpaşa, Kepez, Finike, Kumluca, Manavgat ve Serik) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 15 ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmamıza yönetici, öğretmen, öğrenci ve veliden oluşan otuzar kişi katılmıştır. Araştırmamızın verilerinin toplanmasında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırmanın seçmeli derslerle ilgili genel boyutunda, öğrenci ve velilerin seçmeli dersler hakkında yeterli bilgilendirilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Seçmeli derslerin din, ahlak ve değerler alanında bulunan“Kur'an-ı Kerim, Hz Muhammed'in Hayatı (Peygamberimizin Hayatı) ve Temel Dini Bilgiler”derslerinin tercih edilmesinde“dini derslere duyulan ilginin”ön plana çıktığı görülmektedir. Öğrenci, veli ve öğretmenlerin, Kur'an-ı Kerim dersinin müfredatından memnun olmadıkları, Kur'an-ı Kerim harflerini öğrenmek için ayrı bir cüz'e ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen ve veliler seçmeli din derslerinde, öğrencilerde bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranış değişikliği gözlemlediklerini söylemişlerdir. Okul yöneticileri ve velilerin öneri ve istekleri öğretmenler üzerine yoğunlaşırken, öğretmen ve öğrencilerin öneri ve istekleri Kur'an-ı Kerim dersi üzerine yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of the administrators, teachers, students and parents about“ The Holy Quran, The Life of the Prophet Muhammad ( then modified as The Life of the Prophet) and Basic Religious Information”which attracted great attention from the first day of its participation in the curriculum. Our research was carried out in fifteen secondary schools in the six districts of Antalya province (Muratpaşa, Kepez, Finike, Kumluca, Manavgat and Serik). Thirty people participated in our study including teachers, students, parents and school administrators. Semi-structured interview technique and document analysis are used to collect data from our research. In the analysis of the data obtained from the research, descriptive analysis is used. In general dimension of the elective courses, it is concluded that students and parents are not informed about elective courses. It is clearly seen that interest comes into prominence choosing the courses such as The Holy Quran, The Life of the Prophet Muhammad (The Life of the Prophet) and Basic Religious Information that are closely related to religion,ethics and values ( It is concluded that students, parents and teachers are not satisfied with the curriculum of the Holy Quran, and they need a separate Juz to learn the Quranic letters. Teachers and parents stated that they observed cognitive, affective and psychomotor behavior changes in elective religious courses. While the suggestions and requests of the school administrators and parents are focused on the teachers, the suggestions and requests of the teachers and students are concentrated on the Quran courses.