Siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya kullanımı: Diyalojik iletişim perspektifinden bir analiz
Use of social media as a political communication tool: An analaysis from a dialogical communication perspective
- Tez No: 579352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YENİÇERİ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Siyasilerin halkla ilişkiler çalışmaları sadece seçim dönemine özgü değil, sürekli devam eden faaliyetleri içermektedir. Günümüzde sosyal medyanın her alandaki etkisi, siyasilerin de bu mecralardan halkla ilişkiler kapsamında kurduğu iletişimin önemini ön plana çıkarmaktadır. Bu doğrultuda siyasilerin açıklamalar yapmak için tercih ettiği önemli sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter üzerinden bir çalışma gerçekleştirilmiştir. 2019 Türkiye Yerel Seçimleri kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayları çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. En son genel seçimde %10 barajını aşan partilerin adayları ise araştırmanın örneklemi olarak belirlendiğinden Mansur Yavaş ve Mehmet Özhaseki'nin Twitter sayfalarındaki paylaşımları Kent ve Taylor'ın (1998) diyalojik ilkeleri kapsamında verilerle incelenmiştir. Bu ilkeler doğrultusunda hazırlanan kod cetveli nitel verilere desteklenmiş niceliksel içerik analizinde kullanılmıştır. Adayların paylaşımları tematik içerik analiziyle de değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda adayların enformasyonun yararlılığı ilkesine daha çok önem verdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThe public activities of politicians are not only for the election process, also include ongoing activities in political communication. Today, the impact of social media emphasizes the importance of communication established by politicians in public relations. In this direction, this study was conducted on Twitter; the important social media sites that politicians prefer to make explanations. Presidential candidates of Ankara Metropolitan Municipality in the 2019 Turkey Local Elections constitute the universe of the research. Since the candidates of the parties who entered the parliament by exceeding the 10% threshold in the last general election were determined as the sample of the research. For this reason, Mansur Yavaş and Mehmet Özhaseki's postings on Twitter were examined within the context of the dialogical principles of Kent and Taylor (1998). The code table prepared in line with these principles that was used in quantitative content analysis supported by qualitative data. The postings of candidates were also evaluated by thematic content analysis. As a result of the research, it was determined that candidates attach more importance to the principle of usefulness of information.