Siyasal iletişim aracı olarak sosyal medya kullanımı: İstanbul, Ankara ve İzmir Belediye Başkanlarının sosyal medya kullanımlarına yönelik bir incelenme
Social media consumption as a political communication tool: An investigation on social media consumption of Istanbul, Ankara and Izmir Mayors
  1. Tez No: 668642
  2. Yazar: KURTHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Siyasal iletişim, toplumu siyasal amaçlar doğrultusunda yönlendirmek ve alınması istenen kararlara yönelik ikna etmek sürecidir. Bu süreç içerisinde siyasal nitelikli unsurlar seçmenleri kendi görüşleri doğrultusunda yönlendirerek oy çokluğuna ulaşmayı amaçlamaktadırlar. Yaşanılan yüzyılın gereklerine uygun bir biçimde siyasal iletişim yeni medya unsurları üzerinden sürdürülmekte ve internet teknolojileri yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında ise siyasal iletişimin yeni karakteri İstanbul, Ankara ve İzmir kentlerinin büyükşehir belediye başkanları olan Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer özelinde analiz edilmeye çalışılmaktadır. İlgili araştırma isimleri verilen büyükşehir belediye başkanlarının kişisel sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda ulaşılmaya çalışılan sonuç Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer'in yeni medya araçlarını kullanarak siyasal iletişim çalışmalarını hangi ölçüde gerçekleştirdiklerinin analizini yapmaktır. Bu çalışmadan beklenen sonuç seçilen örneklem üzerinden vatandaşların oyları ile göreve gelen büyükşehir belediye başkanlarının siyasal iletişim faaliyetlerinin yeni medya teknolojileri ışığında analizini yaparak günlük yaşamdaki halkla ilişkiler yeterliliklerini betimlemektir.
Özet (Çeviri)
Political communication is the process of guiding the society towards political purposes and persuading the decisions to be taken. In this process, politicians aim to reach the majority of votes by directing the voters in line with their political goals. Political communication in accordance with the requirements of the current century is carried out through new media elements and internet technologies are used extensively. In this thesis, the new character of political communication is tried to be analyzed in the context of Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş and Tunç Soyer, who are the metropolitan mayors of Istanbul, Ankara and İzmir. In this context, the result that is tried to be reached is to analyze to what extent Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş and Tunç Soyer carried out their political communication activities using new media devices. The expected result from this study is to analyze the political communication activities of the metropolitan mayors who took office with the votes of the citizens, in the light of new media technologies, and to describe their public relations competencies in daily life.