Metal tuzlarının sıcak cam şekillendirme yöntemlerinde dekor etkilerinin araştırılması
Investigation of decor effects of metal salts on surface decoration in hot glass forming methods
  1. Tez No: 579375
  2. Yazar: EMİR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİN YEŞİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma; Metal tuzlarının sıcak cam şekillendirme yöntemlerinde yüzey dekorasyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Sekiz bölümden oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde camın tanımına ve kimyasal yapısına değinilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde camın bulunuşundan günümüze kadar olan tarihsel sürecinde; Endüstri Devrimi'ne, El Sanatları Akımlarına ve Stüdyo Cam Hareketi'ne değinilmiştir. Cam sanatında şekillendirme yöntemlerini kapsayan dördüncü bölümde sıcak cam, soğuk cam, alevle şekillendirme ve fırında şekillendirme yöntemlerine yer verilmiştir. Beşinci kısım da cam dekorasyon teknikleri sıcak ve soğuk uygulamalar olarak iki alt başlıktan oluşmuştur. Metalik tuzlarının anlatıldığı altıncı bölümde suda çözünen metal tuzlarının tanımı ve sınıflandırılması yapılmış, sanat alanındaki kullanımlarına yer verilmiş ve bu teknik ile çalışan seramik sanatçıları incelenmiştir. Yedinci bölümde kullanılan dokuz farklı metal tuzları ve kimyasallar ile cam plakaların üzerine uygulanmış on bir deneysel çalışma süreci yüzey dekor etkilerini araştırmak amacıyla uygulamalı şekilde aktarılmıştır. Kişisel uygulamalar olan son bölümde ise araştırmacının yaptığı tez konusu üzerinde deneysel süreçlerde elde ettiği dekor etkileri ile sanatsal çalışmalarına yer verilmiştir. Yüzey dekorasyonu olarak kullanılan metal tuzlarının sıcak cam şekillendirme yöntemleri kapsamında ele alındığı bu araştırmada yeni dekor kullanım olanaklarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; In order to investigate the effects of metal salts on surface decoration in hot glass forming methods. The aim, scope and method of this study, which consists of eight chapters, is explained in the introduction part. In the second part, the definition of glass and its chemical structure is mentioned. In the third part of the research, in the historical process from the discovery of glass to the present day; The Industrial Revolution, the Handicrafts Movement and the Studio Glass Movement are addressed. In the fourth part, which includes shaping methods in glass art, hot glass, cold glass, flame work and furnace forming methods are included. In the fifth part, glass decoration techniques are composed of two subheadings as hot and cold applications. In the sixth chapter, the definition and classification of the water-soluble metal salts are made, and their use in the field of art has been studied and the ceramic artists working with this technique have been examined. Nine different metal salts and chemicals used in the seventh section and eleven experimental work processes applied on glass plates were applied in order to investigate the effects of surface decor. In the last section, which is the personal applications, the effects of the decor and the artistic works that the researcher has obtained in the experimental processes on the subject of his thesis have been included. The metal salts used as surface decorations were discussed in the scope of hot glass forming methods and it was aimed to contribute to new decor usage possibilities.