Artistik cam formlarda metal tozlarının kullanımı
Usage of metal powders in artistic glass forms
  1. Tez No: 673687
  2. Yazar: MÜGE HEDBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN YEŞİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma; Metal tozlarının açık alev şekillendirme yöntemlerinde kullanımının yüzey dekorasyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Tezin birinci bölümünde; camın tanımına, tarihsel sürecine ve bu süreçte kadın cam süs eşyalarının üretim ve kullanımına yer verilmiştir. Cam sanatında şekillendirme yöntemlerini kapsayan ikinci bölümde; alevle şekillendirme, sıcak cam ve soğuk cam şekillendirme yöntemlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; çalışmada kullanılan cam türleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise; cam sanatında alternatif malzeme kullanımı ele alınmış ve sanatsal cam üretiminde uranyum, kurşun, fosforesans, kemik tozu vb. malzemelerin kullanımına değinilmiştir. Tezde kullanılan metal tozlarının özelliklerinin anlatıldığı beşinci bölümde; bakır, çinko, kalay ve pirinç tozları hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde ise; çalışma kapsamında yapılan tasarımlar ve uygulamaları detaylıca anlatılmıştır. Yedinci ve son bölümde; kişisel uygulamaların sunumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; It is carried out to investigate the effects of the usage of metal powders on surface decoration in flame working methods. In the first part of the thesis; the definition of glass, its historical process and the production and use of women's glass ornaments in this process are included. In the second part which covers the shaping methods in glass art; flame working, hot glass and cold glass forming methods are mentioned. In the third part; the information about the glass types used in the study is given. In the fourth part; the use of alternative materials in glass art is discussed and the use of uranium, lead, phosphorescence-bone powder used in artistic glass production is mentioned. In the fifth section where the types of metal powders used in the thesis are explained; the information about copper, zinc, tin and brass powders is given. In the sixth part; the designs and applications made within the scope of the study are explained in detail. In the seventh and last part; the presentations of personal applications are made.