Ortognatik cerrahi uygulanan hastaların hayat kalitelerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of quality of life in patients undergoing orthognatic surgery
  1. Tez No: 579394
  2. Yazar: SELİM AYDIN GÜMÜŞDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ CEMİL İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ortognatik cerrahi, dentofasiyal deformitelerin düzeltilmesi, estetik ve fonksiyonel kazanımları olan, malokluzyon ve diş arklarının uyumlu hale gelmesini amaçlayan ortodontik tedavi ile beraber yürütülen cerrahi operasyonlardır. Hastaların hayat kaliteleri, uygulanan işlemler sonrasında değişiklik göstermektedir. Estetik ve fonksiyonel kazanımlar hayat kalitesinde artış olarak literatürde de bildirilmiştir. Hayat kalitesini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Ortognatik cerrahi sonrası ağrı, çiğneme, konuşma ve nefes almak gibi fonksiyonel, yüz asimetrisi, ağız açıklığı çenelerin uyumu gibi estetik faktörlerin giderilmesi ile hayat kalitesi artırılmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda, ortognatik cerrahi olan hastalara yöneltilen ağız sağlığı etki profili 14 (OHIP 14) ve ortognatik yaşam kalitesi anketi (OQLQ) ile hayat kalitelerinin, girişim öncesi ve girişim sonrası altıncı ve on ikinci aylarda belirlenmesi, girişim öncesi ve sonrası hayat kalitelerinde gerçekleşen değişimlerin yapılan cerrahi girişime bağlı olup olmadığı, ortognatik cerrahi sonrası değişen iskeletsel sefalometrik değerlerdeki değişimler ve bu değişimlerin hayat kalitesine bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, ortognatik cerrahinin hastaların hayat kalitelerini artırdığı belirlenmiştir. Girişim sonrası erken dönemde bile hayat kalitelerinde artış olduğu saptanmıştır. Girişim öncesi konik ışınlı bilgisayarlı tomografi yardımıyla belirlenen sefalometrik ölçümlerin, girişim sonrası değişimleri tespit edilmiş ve iskeletsel değerlerden; SNB açısı, ANS-Me mesafesi ve üst hava yolu mesafelerinin hayat kalitesine etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthognatic surgery is a surgical operation with correction of dentofacial deformities, aesthetic and functional gains, with the aim of harmonizing malocclusion and dental arches. The quality of life of the patients varies after the procedures. Aesthetic and functional gains have been reported in the literature as an increase in quality of life. There are many factors affecting quality of life. After orthognatic surgery, it is tried to improve the quality of life by eliminating functional factors such as pain, chewing, speech and breathing, aesthetic factors such as facial asymmetry, mouth opening, and compliance of the jaws. In our study, the oral health effect profile 14 (OHIP 14) and orthognatic quality of life questionnaire (OQLQ) directed to patients with orthognathic surgery were used to determine the quality of life in the pre- and post-intervention sixth and twelfth months. The aim of this study is to determine whether changes in skeletal cephalometric values after orthognathic surgery and whether these changes have an effect on quality of life. According to the findings, it was determined that orthognatic surgery increased the quality of life of the patients. There was an increase in quality of life even in the early postoperative period. Cephalometric measurements determined with the help of conical beam computed tomography before the intervention were determined after the intervention and skeletal values; It was determined that SNB angle, ANS-Me distance and upper airway distances had an effect on quality of life