Gebeliğin üçüncü trimesterinde olan annelere verilen web tabanlı bebek bakım eğitiminin doğum sonrası anne-bebek bağlanma düzeylerine etkisi
Effect of web based baby care training given to mothers in the third trimester of pregnancy on postnatal maternal-infant attachment levels
- Tez No: 579395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gebeliğin üçüncü trimestrinde olan annelere verilen web tabanlı bebek bakım eğitiminin doğum sonrası anne-bebek bağlanma düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanan bu araştırma girişimsel klinik yarı deneysel tipte tasarlanmıştır. Araştırma Zonguldak ilinde Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması Mart-Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Deney grubunu 31 gebe, kontrol grubunu ise 23 gebe oluşturmuştur. Tüm gebelere“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”, "Gebelerin Sosyo-demografik Verileri formu, ön-son test soruları ve Maternal Bağlanma Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubundaki primipar gebelere üç hafta, her hafta farklı bebek bakımı konularını içeren web tabanlı bebek bakımı eğitimi ve gebelere doğumu takiben 30–40 gün arasında maternal bağlanma ölçeği ve eş zamanlı son test soruları uygulanmıştır. Annelerin ön test karşılaştırmalarında deney grubunda yer alan annelerin ön test sorularını cevaplama medyan değeri 18.0, kontrol grubunda yer alan annelerin medyan değeri 21.0'dır. Mann Whitney U testine göre aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.048). Annelerin son test karşılaştırılmalarında, deney grubunda yer alan gebelerin medyan değeri 36.0, kontrol grubunda yer alan annelerin medyan değeri 26.0'dır. Mann Whitney U Testine aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.000). Deney grubunun maternal bağlanma ölçeği puanı medyan değeri 99.0 iken kontrol grubunun medyan değeri 94.0'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of web-based infant care training given to mothers in the third trimester of pregnancy. The study was carried out in the Ministry of Health, Obstetrics and Gynecology Hospital in Zonguldak province. Data were collected between March-April 2018. The study group consisted of 31 pregnant women and the control group consisted of 23 pregnant women. Informed Volunteer Consent Form uyar, tarafından Pregnancy Data Form, Pre-test Questions, Post-Test Questions and Muller developed Maternal Attachment Scale" which was adapted in 2009 by the Turkish population was applied to all pregnant women. In the experimental group, web-based infant-care education, which included three weeks of gestational pregnancies, different infant care subjects, and maternal attachment scale and posttest questions between 30 and 40 days after delivery were applied to pregnant women. In the pre-test comparison of mothers, the median value of the mothers in the experimental group was 18.0, and the median value of the mothers in the control group was 21.0. According to Mann Whitney U test, the difference between them was statistically significant (p = 0.048). The median value of the pregnant women in the experimental group was 36.0, and the median value of the mothers in the control group was 26.0. The difference between Mann Whitney U Test was statistically significant (p = 0.000). The median value of the experimental group was 99.0 while the median value of the control group was 94.0.