Seramik sırlarında kullanılan renklendirici oksitlerin,karbonatların ve tuzların etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of coloring oxides, carbonatesand salts used in ceramic glazes
- Tez No: 579403
- Danışmanlar: PROF. SONER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Seramik sırının keşfedilmesiyle renklendirici olarak oksitler kullanılmıştır. Günümüzde renklendirici olarak oksitlerin yanı sıra seramik boyaları da kullanılmaktadır. Renkli sırların oluşturdukları dekoratif etkilerinden ve yüzeye görsel etkiler kazandırdığından dolayı tercih edilmektedir. Boyaların sır içinde dağılma özellikleriyle endüstriyel üretimlerde daha çok tercih edilmektedir. Tez araştırmasında seramik sırlarında kullanılan renklendirici oksitler ve bu oksitlerin karbonatları ve tuzlarının saydam sır bünyesinde renk etkileri araştırılmıştır. Tez araştırması dört bölümden oluşmaktadır. Bölümlerde sırasıyla seramik sırının tanımı, tarihçesi, kullanılan hammaddelerin tanımları ve renkli sırlarla çalışan sanatçılardan bazılarına yer verilmiştir. Sır denemeleri 1000oC ve 1200oC sıcaklıkta artan oranlarda sulu ve ispirtolu öğütme yapılarak çalışılmıştır. Pişirim sonuçlarında farklı sıcaklık ve öğütmelerde değişen renk etkileri oluşmuştur. Olumlu sonuçlar alınan reçeteler çoğaltılarak, kişisel uygulamalarda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the discovery of ceramic glaze, oxides were used as colorants. Today, in addition to oxidizing oxides, ceramic paints are also used. It is preferred because of the decorative effects of colored glazes and because it gives visual effects to the surface. It is preferred in industrial production with its dispersing properties in glaze. In the thesis research, the color effects of color oxides used in ceramic glazes and the carbonates and salts of these oxides were investigated in the transparent glaze. Its research consists of four parts. The sections include the definition of ceramic glaze, the definition of raw materials used in history, and some of the artists working with colored glazes. Glaze trials were carried out with increasing amounts of irrigated and refractory grinding at 1000oC and 1200oC temperatures. In the firing results, different temperature and grinding effects have been formed. Positive results were obtained by multiplying the prescriptions were used in personal applications.