Laparoskopik cerrahilerde postoperatif ağrı tedavisi için hasta kontrollü morfin kullanılan olgularda intravenöz ketorolak ile ibuprofenin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intravenous ketorolac and ibuprofen in patients using patient controlled morphine for postoperative pain management after laparoscopic surgery
- Tez No: 579406
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda jinekolojik laparoskopik cerrahi uygulanan ve postoperatif dönemde HKA yöntemi ile morfin kullanan olgularda intravenöz ketorolak ile intravenöz ibuprofenin analjezik etkinliğinin hem birbirleri hem de kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Plasebo kontrollü, randomize, çift kör çalışmamıza etik kurul onayı ve hastalardan aydınlatılmış onam alındıktan sonra elektif jinekolojik laparoskopik cerrahi geçiren 18-65 yaş arası ASA I-II grubu 104 hasta alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Cerrahi sonlanmadan 30 dakika önce birinci gruba (Grup I, n=33) intravenöz 800 mg ibuprofen, ikinci gruba (Grup K, n=35) intravenöz 30 mg ketorolak, plasebo grubu olan üçüncü gruba (Grup S, n=34) intravenöz salin verildi. Her hastaya yükleme dozu olarak intraoperatif 0,01 mg/kg morfin yapılıp postoperatif dönemde hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile morfin kullanmalarına izin verildi. Postoperatif 24 saat boyunca hastalar hemodinamik parametreleri, vizüel analog skala (VAS), sedasyon skorları, hasta memnuniyeti, toplam morfin tüketimleri, ek analjezik ihtiyacı ve yan etkiler açısından takip edildi. Bulgular: VAS değerlerinin grup S'de grup I ve grup K'ya göre postoperatif 12.saate kadar istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptandı (p˂0,01). HKA cihazından verilen toplam analjezik dozu Grup I'da 12,84±8,62 mg, Grup K'da 10,66±7,14 mg ve Grup S'de 14,05±9,65 mg olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,736).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the effects of intravenous ketorolac and ibuprofen on analgesic efficacy in patients using patient controlled morphine for postoperative pain management after laparoscopic surgery Material and Method: Following approval of Faculty drug research ethical committee and patient written consent, 104 patients, aged between 18-65 years undergoing gynecologic laparoscopic surgery were recruited to this randomized, double-blinded, placebo-controlled study. Patients were randomly divided into three groups.30 minutes before the end of the surgery,intravenous 800 mg ibuprofen was given to the first group (Group I, n = 33),30 mg ketorolac was given to the second group (Group K, n = 35) and 0.9% saline iv was given to the third group (Group S, n = 34) .Intraoperative 0.1 mg / kg morphine was administered as loading dose to all patients and they were allowed to usePCA device including morphine. Visuel analog scale (VAS) scores, patient satisfaction, sedation, totalmorphine consumption, supplement meperidine requirement and side effects were recorded for postoperative 24 hours.