2008 finans krizinin Türk bankacılık sektörü üzerine etkisi
The effect of 2008 global economic crysis on Turkish banking system
- Tez No: 579405
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Finans sektörü 2001 IMF reçetesiyle bankacılık sektörünü güçlendiren Türkiye, finans olarak etkilenmese bile Avrupa'da meydana gelen ekonomik daralmadan ve sıcak para akışının azalmasından dolayı reel sektör olarak çok etkilenmiştir. Bu krize karşı verilen cevaplar, alınan önlemler ve bankacılık sektörünün bu durumda ne tepki verdiği seçilecek bankacılık sektör rasyolarının incelenmesi sonucu belirlenmeye çalışılacaktır. Bu tez dışsal bir olumsuz ekonomik şokun bankacılık sektörünü nasıl etkilediğini inceleyerek krizin finans sektörü üzerindeki etkilerini ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Financial sector 2001 Turkey, which strengthened the banking sector with the IMF prescription, was very influenced by the economic recession in Europe and the decrease in the flow of hot money, even though it was not influenced by finance. The answer will be to try to determine the outcome of the examination of the answers given, the precautions taken and the responses of the banking sector whom the banking sector reacts in this case. This thesis examines how an external negative economic shock affects the banking sector and reveals the real effects of the crisis.