Karşılıklı bağımlılık teorisi çerçevesinde Putin dönemi Türkiye-Rusya ilişkileri
In the axis of interdependence theory Turkey-Russia relations during Putin's period
- Tez No: 579413
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İBRAHİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uluslararası İlişkiler teorileri uluslararası arenada devletlerin birbirleri ile olan ilişkilerini açıklamada bir araç niteliğindedir. Ancak tüm uluslararası sistemi veya bu sistem içerisinde yer alan iki devletin birbirleri olan ilişkilerini açıklarken yalnızca bir teorinin kesinliğinden ve yekliğinden bahsetmek yanlış olur. İki ülke arasındaki ilişkiler birçok teori ile açıklanabilir. Ancak zaman aralığı kısaltılarak bu teoriler dönemsel bazlı olarak ilişkilerin açıklanmasında kullanılabilir. Bu çalışmada Türkiye ve Rusya ilişkilerinin Putin döneminin ilk 18 yıllık bölümü karşılıklı bağımlılık teorisi varsayımlarından faydalanarak analiz edilmiştir. Türkiye ve Rusya arasındaki bağlar 15. Yüzyıla dayanmaktadır. İki ülke ilişkileri o dönemden I. Dünya Savaşı'na kadar savaşlar ve antlaşmalar etrafında şekillenmiştir. Tarih boyunca bölgede hakim güç olma yarışı ve sıcak denizlere ulaşma idealleri çerçevesinde bu iki taraf sürekli rekabet içinde olmuşlardır. I. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan yeni rejimler merkezinde yeni bir döneme giren bu iki taraf iki savaş arası dönemde yakın işbirliği içerisinde olmuşlardır. II. Dünya Savaşı sonunda farklı iki kutupta konumlanan bu iki devlet yaklaşık yarım asır boyunca oldukça sınırlı düzeyde ilişkiler geliştirmiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılmasının ardından ortaya çıkan yeni dünya düzeninde uluslararası ilişkilerin yapı taşları değişmeye başlamıştır. Dünya küreselleşmenin etkisi altında çokuluslu organizasyonların devletlerin karar verme mekanizması üzerindeki etkisini hissetmeye başlamıştır. Bu yeni dünya düzeninde Rusya Federasyonu'nda devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin döneminde Rusya ile Türkiye arasında ilişkiler karşılıklı bağımlılık teorisi ekseninde değerlendirilmiştir. Bu dönemde taraflar geçmişe kıyasla rekabet bir tarafa bırakılarak ilişkilerin ekonomik boyutları geliştirerek ilişkilerdeki gündemi işbirliği ile çeşitlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International Relations theories are a tool to explain the relations of states with each other in the international arena. However, it would be wrong to mention only the certainty and consistency of a theory when explaining the whole international system or the relations of the two states within this system. The relations between the two countries can be explained by many theories. However, the time interval can be shortened and these theories can be used to explain the relations on a periodic basis. In this study, the first 18-year part of the Putin era relations with Turkey and Russia were analyzed utilizing the interdependence theory assumptions. 15. ties between Turkey and Russia is based on a century. The relations between the two countries have been shaped around wars and treaties from that period to the First World War. Throughout history, these two sides have been in constant competition within the framework of the race to become the dominant power in the region and the ideals of reaching the warm seas. These two sides entered a new era in the center of the new regimes that emerged after the First World War. II. These two states, located at two different poles at the end of World War II, developed quite limited relations for nearly half a century. After the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), the building blocks of international relations began to change in the new world order. Under the influence of globalization, the world has begun to feel the influence of multinational organizations on the decision-making mechanism of states. This new world order in the sitting of the Russian Federation Vladimir Putin during the presidential seat relations between Russia and Turkey was evaluated in interdependence theory axis. In this period, the parties were diversified compared to the past and the Agenda in relations was diversified by developing the economic aspects of relations.