Akne tedavisinde etkin nikotinamid yüklü lipozom formülasyonlarının tasarlanması
Design of nicotinamide loaded liposome formulations in acne treatment
  1. Tez No: 579412
  2. Yazar: SELVİ ARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER ÖZGEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı, nikotinamidin topikal kullanıma uygun lipozom ve etazom formülasyonlarını hazırlamak ve in-vitro salım profillerini değerlendirmektir. Tez kapsamında; farklı oranlarda lipid (Lipoid S 80) içerenNikotinamid (%5) yüklü lipozom ve etazom formülasyonları tasarlanmıştır. Farklı üretim tekniklerinin formülasyonların fizikokimyasal özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Hazırlanan formülasyonlar pH değeri, iletkenlik, partikül boyutu , zeta potansiyeli ve enkapülasyon etkinliği açısından değerlendirildi ve salım çalışmaları yapıldı. Çalışmamızın sonucunda, uygun fizikokimyasal özelliklere sahip lipozom ve etazom formülasyonarı geliştirildi. Geliştirilen nikotinamid yüklü formülasyonlarınakne tedavisi açısından ümit verici sistemler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prepare liposome and ethosome formulations of nicotinamide suitable for topical use and to evaluate their in-vitro release profiles. In the thesis; Nicotinamide (5%) loaded liposomes and ethosome formulations containing different ratios of lipids (Lipoid S 80) were designed. The effect of different production techniques on the physicochemical properties of the formulations was investigated. The formulations were evaluated in terms of pH value, conductivity, particle size, zeta potential and encapulation efficiency and release studies were performed. As a result of this study, liposome and ethosome formulations with appropriate physicochemical properties were developed. It was concluded that developed nicotinamide loaded formulations are promising systems for acne treatment.