İlkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin, öğretmenlerin stres düzeylerini etkileyen etkenlere ilişkin algıları
Perception of teachers in primary and secondary schools on the effects of teachers on stress levels
  1. Tez No: 579427
  2. Yazar: ARLİN ÇİDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı; İstanbul'un Fatih ilçesinin ilkokul ve ortaokullarında görev yapan öğretmenlerin, öğretmenlerin stres düzeyini etkileyen etkenlere ilişkin algılarını tespit etmek ve öğretmenlerin refahı ve verimli çalışmaları için stres düzeylerini olumsuz etkileyen etkenleri tespit edip, bu olumsuz etkenlerin giderilmesi için öneriler geliştirmektir. Bu araştırmanın çalışma evreni, 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan resmi ve özel ilkokullarında ve ortaokullarında görev yapan sınıf öğretmeni ve branş öğretmenlerinden (ilkokul branş öğretmenleri hariç) oluşmaktadır. Araştırma betimsel tarama ve anket modelinde şekillenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; en fazla stres konusu olan boyut öğrencidir. Bunu sırasıyla meslek, okul, yönetim ve denetim izlemektedir. Öğretmen/öğretmen ilişkileri, kişilik ve müfredat ise en az strese neden olan boyutlardır. Toplam stres puanları mezuniyet, okul türü, statü, yaş, okulda çalışma süresi ve mesleği seçme nedenine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Öğrenci kaynaklı stres düzeyi okul türüne ve mesleği seçme nedenine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Kişilik kaynaklı stres puanları mezuniyet, okul türü gruplarına, yaş, mesleki kıdem ve mesleği isteyerek seçme durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Müfredat kaynaklı stres puanı okul türüne ve okulda çalışma süresine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Öğretmen/öğretmen kaynaklı stres puanı unvan, okul türü, statü, mesleki kıdem ve mesleği seçme nedenine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Yönetim/denetim kaynaklı stres puanı cinsiyet, okul türü, mesleği seçme nedenine ve statüye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Okul kaynaklı stres puanı mezuniyet, okul türü ve statüye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; to determine the perceptions of the teachers working in primary and secondary schools of Fatih district of Istanbul about the factors affecting the stress level and to determine the factors that negatively affect the stress levels for the teachers' welfare and productive work and to develop suggestions for the elimination of these negative factors. The study population of this study consists of primary school teachers and branch teachers (excluding primary school teachers) who work in the primary and secondary schools in the district of Fatih, Istanbul in the spring term of 2018-2019 academic year. The research was carried out in descriptive survey and survey model. According to the results of the study; The most stressed subject is the student. This is followed by occupation, school, total score, management and supervision respectively. Teacher / teacher relations, personality and curricula are the dimensions that cause the least stress. Total stress scores differed significantly according to graduation, type of school, status, age, duration of study and choice of profession. Student-induced stress level differed significantly according to the type of school and the reason for choosing a profession. Personality-related stress scores differed significantly according to graduation, type of school type, age, occupational seniority and occupational choice. The curriculum-related stress scores differed significantly according to the type of school and working time at school. The teacher / teacher-related stress score was significantly different in terms of title, type of school, status, occupational seniority and occupation. Stress score related to management / audit was significantly different according to gender, type of school, reason of choosing profession and status. School-related stress scores differed significantly according to graduation, school type and status.