Kamuda hizmet öncesi eğitimin iş/meslek uyumu, mesleki aidiyet ile işten ayrılma niyetine etkisi: İnfaz ve koruma memurları örneği
The effect of pre-service traininig at public on job fit, professional commitment and quit job: Example of prison guards
- Tez No: 579465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM ŞALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde çağdaş infaz rejimi anlayışında infaz ve koruma memurlarının yeri oldukça önem kazanmıştır. Bu sebeple memurların görevlerine başlamadan önce infaz hukuku, psikoloji, sosyal hizmet, iletişim, insan hakları, mesleki müdahale gibi konularda eğitim alarak hazır bir hale gelmelerinin sağlanması hususunda, hizmet öncesi eğitimin önemi ön plana çıkmaktadır. Daha önce birçok meslek grubuna verilmekte olan hizmet öncesi eğitim günümüzde sınırlı sayıda meslek grubuna, öncelikle de güvenlik personeline verilmektedir. Bu çerçevede bu çalışmanın amacı, hizmet öncesi eğitimin infaz ve koruma memurlarında iş/meslek hayatına uyum, mesleki aidiyet ve iş bırakma niyeti gibi konularda etkisini saptayabilmek ve bu meslek grubunun istihdamına yönelik olarak öneriler geliştirebilmektir. Araştırma sonuçlarına baktığımızda, hizmet öncesi eğitim alan infaz ve koruma memurlarının, hiç eğitim almadan göreve başlayan infaz ve koruma memurlarına göre iş/meslek hayatına uyum ve mesleki aidiyet düzeylerinin daha yüksek olduğu ve iş bırakma niyetlerinin de daha düşük seviyede olduğu tespit edilmiş ve bu yönde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the place of prison guards has gained importance at modern view of execution. For this reason, the importance of pre-service training has taken over at be ready for their job with trained to execution law, psychology, social work, communication, human rights, professional self-defense before started their work. Previously, pre-service training was given to many kind of profession group, today is given to only limited profession group especially security staff. So the aim of this thesis, to determine effect of prison staff's pre-service training on job fit, professional commitment, quit job and develop to suggestions for employment of this profession group. When to analyze results of this thesis, detected to prison guard's job fit and professional commitment level who was taken pre-service training is higher than another prison guard who was not taken pre-service training and the level of quit job is lower at prison guard who was taken pre-service training, so recommendations have been developed.