Laparoskopik kolesistektomi sonrası hastaların bilgi ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
The determination of information and training needs of the patients after Laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 579502
  2. Yazar: FATMA TARGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi olan hastaların ameliyat sonrası bilgi ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 51.89±15.32 yıldı. Hastaların 41'i erkek, 75'i kadın olmak üzere 116 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda hastalara hasta öğrenim gereksinimleri ölçeği uygulanmıştır. Hastalara uygulanan hasta öğrenim gereksinimleri ölçeği Croncbah alpha katsayı değeri 0,982 olarak hesaplanmıştır. HÖGÖ toplam ölçek puan ortalamasının 211.2±32.0 olduğu gözlenirken, alt ölçek boyutları en düşük 19.9±4.3, en yüksek 38.8±5.7 ortalama arasında değişim gösterdiği bulunmuştur. Çalışmada yer alan hastaların cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaş, çalışma durumu, vakanın tipi, kronik hastalık varlığı ve taburculuk eğitimi alma değişkenleri ile HÖGÖ'den almış oldukları puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study to determine the information and training needs of the patients after the operation of Laparoscopic Cholecystectomy. The mean age of the patients was 51.89±15.32 years. The study was conducted with 116 patients, 41 of whom were male and 75 of whom were female. In accordance with the purpose of this study, the Scale of Patient Learning Needs was applied to the patients. Cronbach alpha coefficient of the Scale of Patient Learning Needs was calculated as 0.982. While it was observed that the mean score of the total scale was 211.20±32.00, it was found that the subscale dimensions changed between 19.90±4.30 and 38.80±5.70. The difference between the variables of gender, marital status, educational status, age, working status, type of case, presence of chronic disease, and getting discharge training and the mean scores that the patients obtained from the PLNS was not statistically significant (p> 0.05).