Muhasebe hilelerinin uygulanma biçimleri ve vergilendirme üzerindeki etkileri
Application methods of accounting games and its effects on taxation
- Tez No: 579509
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ekonomik hayatta işletmeler ve karar alıcılar, yatırım, yönetim ve harcama kararlarını muhasebe uygulamaları vasıtasıyla oluşturulan ve işletmelerin faaliyet sonuçlarını ve mali yapılarını özetleyen tablolarını inceleyerek alırlar/verirler. Dolayısıyla işletmelerin ve karar alıcıların en doğru kararları vermeleri/almaları bu mali tabloların gerçeğe uygun, objektif, anlaşılabilir ve güvenilir olmasına bağlıdır. Ayrıca Devletin en önemli gelir kaynağı olan vergilerin doğru beyanı ve doğru toplanabilmesi ve sonucunda da vergi gelirlerinin hedeflenen seviyelere ulaşabilmesi için işletmelerin mali tablolarının hileli işlemlerden arındırılarak olması gereken matrahlarının beyan edilmesine bağlıdır. Muhasebe hilelerinin uygulanma biçimleri ve vergilendirme üzerindeki etkileri başlıklı bu çalışma, Tekdüzen Hesap Planında uygulanmış veya uygulanabilecek muhasebe hata ve hileleri yöntemlerini ortaya koyarak bu hata ve hilelerin devlete, işletme ortaklarına/üçüncü kişilere ve ekonomimize olabilecek olumsuz etkilerini göstermek, kamusal hizmetlerin temel finansmanı olan vergilerin işletmeler tarafından doğru beyan edilmesini sağlamak amacıyla muhasebe hilelerinin ne şekilde gerçekleşebileceği ve bunlara vergi mevzuatına göre ne şekilde önlem alınabileceğini göstermek maksadıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In economic life, businesses and decision makers take / decide on investment, management and spending decisions through the accounting practices, and reviewing the results of their operations and financial structures. Therefore, the most accurate decisions of the enterprises and the decision-makers are based on the fact that these financial statements are accurate, objective, understandable and reliable. In addition, the most important source of income of the State and the correct collection of taxes as a result of the tax revenues to reach the targeted levels of the financial statements of businesses to be free of fraudulent transactions are subject to the declaration of the tax bases. This study, which describes the ways in which accounting tricks are applied and their effects on taxation, is to show the negative effects of these errors and tricks on the state, business partners / third parties and economy by introducing the accounting errors and tricks methods that can be applied or applied in the Uniform Chart of Accounts. In order to ensure that accounting frauds can be realized in order to ensure that they are correctly declared by businesses, these measures are prepared in order to show how to take measures in accordance with the tax legislation.