Yalnızlık, kişilik ve ebeveyn yetkinliği bağlamında anne-babaların kendileri ve çocukları için duydukları suç korkuları ve öngördükleri mağduriyet riski
Parents' fear of crime and perceived risk for themselves and their children in terms of loneliness, personality and parental self-efficacy
- Tez No: 579508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada ebeveynlerin kendileri ile duydukları suç korkusu ve öngördükleri mağduriyet riski ile çocukları ile ilgili duydukları suç korkusu ve öngördükleri mağduriyet riskinin karşılaştırılması ve yalnızlık, kişilik ve ebeveyn yetkinliği kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımın gönüllülük esasına göre gerçekleştiği araştırmaya 126 kadın, 90 erkek olmak üzere toplam 216 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Suç Korkusu ve Öngörülen Mağduriyet Risk Anketi, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği ve HEXACO-60 Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda ebeveynlerin kendilerinden daha fazla çocukları için suç korkusu taşıdıkları sonucu bulunmuştur. Bunun yanında kadınlar erkeklere göre daha fazla suç korkusu duymakta ve mağduriyet riski öngörmektedir. Duygusallık ile katılımcıların kendileriyle ilgili duydukları suç korkusu, kendileriyle ilgili öngördükleri mağduriyet riski, çocuklarıyla ilgili duydukları suç korkusu ve çocuklarıyla ilgili öngördükleri mağduriyet riski arasında anlamlı pozitif ilişki bulunurken; yalnızlık ile sadece çocuklarla ilgili öngörülen mağduriyet riski arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ebeveyn yetkinliği ile çocuklarla ilgili duyulan suç korkusu ve öngörülen mağduriyet riski arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare parents' fear of crime and the perceived risk of victimization for themselves and their fear of crime and perceived victimization risk for their children, and to examine them in terms of loneliness, personality and parental self-efficacy. 216 people participated in this study voluntarily. 106 of them were women and 90 of them were men. Demographic Information Form, Fear of Crime and Perceived Victimization Risk Survey, UCLA Loneliness Scale, Parental Self-Efficacy Scale and HEXACO-60 Personality Inventory were used as data collection tools. According to findings of analysis, it was found that parents' fear of crime for children is significantly more than their fear of crime for themselves. In addition, women have significantly more fear of crime and and perceived risk of victimization than men. Whise here is a significant positive relationship between emotionality and each parts of Fear of Crime and Perceived Victimization Risk Survey, loneliness has significant positive relationship only with perceived victimization risk. On the other hand, no relationship was found between the parental self-efficacy and the fear of crime and the perceived risk of victimization.