Yetişkin basketbolcularda 12 haftalık pliometrik antrenmanlar ile beraber alınan kafein suplementasyonunun anaerobik performansa etkisi
The effect of caffeine supplementation on anaerobic performance with 12-week pliometric trainings in adult basketball players
- Tez No: 579526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PENSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kafein desteğinin sportif performansa olan etkisi günümüzde halen tartışılmakta ve net bir cevap bulamamaktadır. Özellikle basketbolcular üzerinde yapılan kafein destekli çalışmalar oldukça az sayıdadır. Basketbol branşını dikkate alarak, Kafein suplementinin uzun süreli egzersizlerde anaerobik performans üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla bu çalışma dizayn edilmiştir. Çalışmaya Söke Basket Spor Kulübü'nün Erkekler Bölgesel Lig takımından 24 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Denekler kendi aralarında 3 farklı guruba ayrılarak, 1. Grup; kafein+pliometrik antrenman gurubu, 2. Gurup; pliometrik antrenman gurubu, 3. Grup ise; kontrol gurubu olarak belirlenmiştir. Antrenmanlar haftada üç gün pliometrik antrenmanlar şeklinde, basketbol antrenmanlarının hemen ardından yapılmıştır. Suplement öncesi 30. gün, 60. gün ve 90. gün olmak üzere ölçümler 4 kez alınmıştır. Ölçümlerde; Boy, Kilo, 30 Metre Sprint, T-Test Çeviklik, Aktif Sıçrama, Squat Sıçrama ve Koordinasyon değerleri alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, sprint performansında guruplar arasında anlamlı farklılıklar belirlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The effect of caffeine supplementation on sportive performance is still being discussed and cannot find a clear answer. Caffeine-assisted studies performed on basketball players are very few. Considering the basketball branch, this study was designed to determine the effects of Caffeine supplement on anaerobic performance in long-term exercises. 24 athletes from the Men's Regional League team of Soke Basket Sports Club participated as volunteers. The subjects were divided into 3 different groups; caffeine + plyometric training group, 2nd group; pliometric training group, Group 3; control group. The exercises were carried out three days a week in the form of plyometric training, right after the basketball training. Measurements were taken 4 times pre-supplement, 30 days, 60 days and 90 days. The measurement; Height, Weight, 30 Meters Sprint, T-Test Agility, Active Bounce, Squat Bounce and Coordination values are taken. As a result of the study, no significant differences were found between the groups in sprint performance (p>0,05).