Yenilenebilir fotovoltaik enerji üretiminde kullanılan nano malzemelerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical properties of nano materials used in renewable photovoltaic energy production
- Tez No: 579533
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bugün halen birçok ülkede enerji için ağırlıklı olarak kömür, petrol, doğalgaz kullanılmaktadır. Bu kaynakların sınırlı olması gelecekte bir gün bitmesi anlamına gelir. Fosil yakıtlar denilen bu kaynaklar yenilenebilir değildirler. Yenilenebilir enerji, genellikle herhangi bir üretim işlemine ihtiyaç duymadan çoğunlukla toprak üstünde sağlanabilen ve sürekli yenileyebilen enerji kaynakları olarak tanımlanır. Son yıllarda, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanımı önemli bir hal almıştır. Bu enerjide kullanılan malzemelerin nanomalzemelerden seçilmesi faydalı olacaktır. Bundan dolayı bu tezde, Bu tezde cisim merkezli kübik(BCC), yüzey merkezli kübik(FCC), hekzogonal kapalı paket(HCP) ve açık grup(open) 4 farklı yapıya sahip nanomalzemeler seçildi. Bu malzemeler için termal iletkenlik ve termal genleşme hesaplamaları yapılmıştır. Yoğun bilgisayar kullanımı ile yapılan hesaplamalar ve sonuçları karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Elde edilen hesaplamalarda, seçilen parametrelerin etkisi araştırılmış ve yenilenebilir enerjide kullanılacak nanomalzemeler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, coal, oil and natural gas are used for energy in many countries. The limited availability of these resources means that one day will end in the future. These sources, called fossil fuels, are not renewable. Renewable energy is generally defined as energy sources that can be provided on land and can be renewed continuously without the need for any production process. In recent years, the development and use of renewable energy sources has become important. It will be useful to select the materials used in this energy from nanomaterials. Therefore, in this thesis, nanomaterials with 4 different structures were selected, body centered cubic (BCC), surface centered cubic (FCC), hexogonal closed package (HCP) and open group. Thermal conductivity and thermal expansion calculations were made for these materials. The calculations were made with intensive computer use and the results were given comparatively. Computations and results with intensive computer use have given comparatively. In the obtained calculations, the effect of the selected parameters has investigated and the nanomaterials to be used in renewable energy have discussed.