Düşürücü tip DC-DC dönüştürücünün optimize edilmiş PID kontrolü
Optimized PID control of DC-DC buck converter
  1. Tez No: 579540
  2. Yazar: İSMAİL PENBEGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzdeki güç kaynaklarında stabil çıkış (yüksek kalitede verim) ve düşük maliyet gibi özelliklerin bulunması talep edilmektedir. Bu nedenle düşürücü tip DC-DC dönüştürücüler uygulamada kendilerine çokça yer bulmaktadır. Bu çalışmada düşürücü tip DC-DC dönüştürücünün PID kontrolü ele alınmıştır. PID katsayıları optimize edilmiş ve sistemin kontrolü sağlanmıştır. Buna ek olarak, farklı parametreler için simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Örneğin, simülasyon örnekleme frekansı, simülasyon solver çeşidi ve ayrıca PWM anahtarlama frekansı değiştirilerek farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar deneysel uygulamalar açısından analiz edilerek deneysel çalışmalara altyapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's power supplies, some features such as stable output (high quality efficiency) and low cost are required. Therefore, the DC-DC converters are commonly used in practice applications. In this study, the PID control of the DC-DC Buck converter is tackled. PID coefficients are optimized and the system is controlled. In addition, simulations are performed for different parameters. For example, different results are obtained by changing the simulation sampling frequency, simulation solver type and PWM switching frequency. These results are analyzed in terms of experimental applications and they shed light on the experimental studies.