Duygusal emek ve iyi oluş modeli perma arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin rolü
The role of psychological capital on the relationship between emotional labor and perma – wellbeing model
  1. Tez No: 579539
  2. Yazar: MERVE MAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, ruh sağlığı çalışanlarında duygusal emek ve iyi oluş modeli PERMA arasındaki ilişkiyi ve psikolojik sermayenin bu ilişkideki rolünü araştırmaktır. Araştırmaya, 352 ruh sağlığı çalışanı gönüllü olarak katılmıştır. Veriler; Duygusal Emek Ölçeği, PERMA Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Analiz sonuçları, duygusal emek ve PERMA arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin düzenleyici bir etkisi olmadığını, buna karşılık aracı etkisi olduğunu göstermiştir. Yüzeysel rol yapma ve PERMA arasında negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Derin rol yapma ve doğal duygular ile PERMA arasında pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları açıklanmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between emotional labor and well-being model PERMA among mental health workers and the role of psychological capital in this relationship. 352 mental health workers voluntarily participated in the study. Data was collected through Emotional Labour Scale, PERMA-Profiler Scale, Psychological Capital Scale and Demographic Information Sheet. The results of the analysis indicated that the relationship between emotional labour and PERMA is not moderated by psychological capital, but mediated by it. Surface acting was found to be negatively related with PERMA. Deep acting and genuine feelings were discovered to be positively related with PERMA. The research findings were discussed in the light of the related literature; limitations of the study were specified and suggestions for future research were presented.