Sigara bırakma poliklinikleri için psikolojik destek modülü geliştirilmesi
Developing psychological support programme for smoking cessation clinics
- Tez No: 579541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sigara Bırakma Poliklinikleri için Psikolojik Destek Modülü Geliştirilmesi Amaç: Sigara Bırakma Poliklinikleri için Psikolojik Destek Modülü Geliştirilmesi ve geliştirilen modülün test edilmesidir. Metot: İlk aşamada Kabul ve Kararlılık Terapisi temelli metaforlar, örnekler, psikoeğitim ve müdahalelerden oluşan yapılandırılmış bir görüşme formu geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise randomizasyon yöntemiyle farklı iki gruba atanan katılımcılardan bir bölümü Standart Tedavi, diğer grup katılımcıları ise Standart tedaviye ek olarak Psikolojik Destek Modülü almışlardır. Her iki tedavi de 2 ay içerisinde (toplam üç seans) bireysel görüşme formatında verilmiştir. Her iki grup katılımcılarının müdahale öncesi ve sonrası ölçümleri alınarak katılımcıların nikotin bağımlılığı, sigara içme arzuları, depresyon ve anksiyete skorları incelenmiştir. Bulgular: Psikolojik Destek Modülü uygulanan katılımcıların anksiyete ve depresyon skorlarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstererek düştüğü bulgulanmıştır. (p0.05). Her iki grubun da kendi içinde nikotin bağımlılığı ve sigara içme arzuları anlamlı olarak düşmekle beraber (p0.05). Sonuç: Çalışmanın sonuçları Psikolojik Destek Modülünün sigara bırakma konusunda destekleyici bir tedavi modeli olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing Psychological Support Programme for Smoking Cessation Clinics Objective: To develop and test Psychological Support Module for Smoking Cessation Outpatient Clinics. Method: In the first stage, a structured interview form consisting of metaphors, examples, psychoeducation and interventions, which are based on Acceptance and Commitment Therapy, was developed. In the second stage, some of the participants who were assigned to two different groups by randomization method have taken Standard Treatment and the other group participants have taken Psychological Support Module in addition to Standard Treatment. Both treatments were given in individual interview format within 2 months (3 sessions in total). Measures of both groups were taken before and after the intervention and the participants' nicotine dependence, smoking desires, depression and anxiety scores were examined. Results: It was found that anxiety and depression scores of the participants to whom were applied Psychological Support Module decreased with a statistically significant difference (p0.05). Although nicotine dependence and smoking desires decreased significantly in both groups (p0.05). Conclusion: The results of the study show that Psychological Support Module can be used as an additional treatment model for smoking cessation.