Yapı işleri mevzuatının uygulama ve kontrol aşamalarının incelenmesi
Implementation and control of construction works legislation investigation of phases
  1. Tez No: 579548
  2. Yazar: YASEMEN APAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Devletler, kamu kaynaklarının verimli, etkin ve ekonomik kullanılmasını sağlamak için kontrol ve uygulama aşamalarında tam anlamıyla uygulama birliğini sağlamaya ihtiyaç duymaktadır. Bu tezde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na (KİK) tabi idareler tarafından bu Kanun hükümlerine göre ihalesi yapılan ve 4735 sayılı Kamu İhaleleri Sözleşme Kanunu'na (KİSK) göre sözleşmeye bağlanan yapım işlerinin uygulama ve kontrol aşamaları, sözleşmesinin imzalanmasından geçici kabulünün yapılması aşamasına kadar incelenmiştir. Bu kapsamda, çelişkili, tartışmalı ve uygulamada kişisellik arz edebileceği düşünülen hususların tespit edebilmesi amacıyla yargı kararları incelenmiştir. Bu çalışmayla; sözleşmenin imzalanmasından itibaren yapım işlerinin uygulama ve kontrol aşamalarını yönlendiren mevzuata genel bir bakışla birlikte bahse konu mevzuata yönelik eksik, aksak ve/veya çelişkili hususlara dikkat çekmek suretiyle kamuda çalışmanın yarattığı mali, vicdanı sorumluluğun yanı sıra hukuki yükümlülüklerin altında kalan yapı denetim görevlilerine destek olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To ensure the efficient, effective and economic use of public resources, governments need to ensure full unity in the control and implementation phases. In this thesis; control and implementation phases of construction works, which are contracted according to the Public Procurement Contract Law No.4735 and which have been tendered by the administrations under Public Procurement Law no.4734, are investigated from the signing of the contract until the provisional acceptance. Within this context, court decisions were investigated to identify contradictory, controversial and personal issues. This study helps the building inspectors and contractors by providing information on the different approaches and disputes encountered in the implementation and control phases of construction works.