Endoskopi ve kolonoskopi yapılan hastalarda Entamoeba histolytica, Giardia intestinalıs ve Cryptosporidium spp. sıklığının araştırılması
The examination of the frequency of Entamoeba histolytica, Guardia intestinalis, Cyrptosporidium spp in the patients whom endoscopy and colonoscopy performed
- Tez No: 579566
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine gelen, farklı ön tanılarla endoskopi ve/veya kolonoskopi yapılan hastalardan alınan yıkama örneklerinde ve dışkıda Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis ve Cryptosporidium spp. nin varlığının ELISA yöntemi ile araştırılması amaçlanmıştır. Ocak ve Mart 2018 arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gastroentoloji polikliniğinde endoskopi yapılan 49, kolonoskopi yapılan 39 hasta olmak üzere toplam 88 hastadan yıkama materyali, aynı hastalardan ayrıca dışkı örnekleri alınmıştır. Endoskopi işlemi sırasında aspiratör devre dışı bırakılıp 10cc steril serum fizyolojik cihazın işlem kanalından gönderilmiştir. Serum fizyolojik ile beraber duodenal sıvı aspire edilmiştir, ardından sitolojik fırça ile duodenum ikinci kıtadan sürüntü örnekleri alınmıştır. Kolonoskopi işlemi sırasında aspiratör devre dışı bırakılmış, rektum lümenine 10 cc steril serum fizyolojik gönderilmiş, ardından verilen serum fizyolojik ile beraber rektal mukoza lümen sıvısı aspire edilmiştir. Ayrıca sitoloji fırçası ile de rektum mukozasından sürüntü örnekleri alınmıştır. Alınan tüm örnekler Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalına aynı gün getirilerek 1,5ml eppendorf tüplerine konularak ELISA yapılacak güne kadar -20oC de saklanmıştır. ELISA testi uygulanırken mevcut ticari kitin prosedürü uygulanmıştır. Çalışmaya alınan 88 hastanın dışkı örnekleri alındığı gün Parazitoloji laboratuvara getirildi direct inceleme yöntemi uygulandıktan sonra Eppendorf tüplere alınarak -20oC'de ELISA yöntemi uygulayıncaya kadar saklanmıştır. Endoskopi yapılan hastalardan alınan sürüntü örneklerinde ELISA yöntemi ile her hangi bir parazit saptanmamıştır. Bu hastaların dışkılarının 2'sinde (% 2,3) Entamoeba histolytica, 4'ünde (%4,5) Giardia intestinalis saptanmıştır. Kolonoskopi yapılan hastaların sürüntü örneklerinin 6'sında (%6,8) Giardia intestinalis, 1'inde (%1,1) Cryptosporidium spp. pozitif olarak saptanmıştır. Kolonoskopi yapılan hastaların dışkı örneklerinin hiçbirinde ELISA yöntemi ile parazit saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the irrigation specimens and stool samples taken from patients who came to the Gastroenterology Outpatient Clinic of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, and endoscopy and / or colonoscopy were performed with different pre-diagnoses; by means of direct microscopy and ELISA, the examination of the presence of Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis and Cryptosporidium spp. was targeted. Between 22 January and 22 February, stool and materials were collected from 88 patients including 49 endoscopy and 39 colonoscopy were performed during the weekday hours in Sivas Cumhuriyet University Gastroentology Department. During the endoscopy process, the aspirator was deactivated and 10cc sterile saline fluid was sent through the operation channel of the device. Immediately afterwards, duodenal fluid was aspirated with saline and followed by a swab from the second continent with a cytological brush. During the colonoscopy, the aspirator was deactivated, 10 cc sterile saline fluid was sent to the rectum lumen through the procedure channel of the device, and then the rectal mucosal lumen fluid was aspirated with the saline given. The aspirated liquid was aspirated. In addition, a swab was taken from the rectum mucosa with a cytology brush. All specimens were brought to the Department of Parasitology, Faculty of Medicine, Sivas Cumhuriyet University on the same day and direct microscopic examination was performed with the help of saline and lugol. Each specimen was divided into 1.5ml eppendorf tubes and stored at -20oC until the day when ELISA was performed. The commercial kit procedure was performed while performing the ELISA. ELISA test was performed for stools and materials of 88 patients included in the study. Entamoeba histolytica positive results were obtained in 2 (2.3%) of the stools of the patients whom endoscopy was performed, Giardia intestinalis positive results were obtained in 6 (6.8%) of the materials of the patients whom colonoscopy was performed, Giardia intestinalis positive results were obtained in 4 (4.5%) of the stools of the patients whom colonoscopy was performed, Cryptosporidium spp. positive results were obtained in 1 (1,1%) of the materials of the patients whom colonoscopy was performed. The research of the presence of parasites thorough examining the stools taken from the patients whom endoscopy and colonoscopy were performed may be insufficient.