Taekwon-do branşında görülen sakatlıklar ve sakatlık bölgelerinin belirlenmesi
Determination of injirue and disability regions in taekwon-do branche
  1. Tez No: 579567
  2. Yazar: FATMA GÜNGÖR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada taekwon-do branşı ile ilgilenmekte olan sporcuların sakatlanma bölgeleri ve nedenlerinin öğrenilmesi ve alınabilecek önlemlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın evrenini Türkiye genelinde taekwon-do branşı ile ilgilenen 406.185 sporcu oluşturmaktadır (sgm.gsb.gov.tr). Yeterli sayıda örnekleme ulaşabilmek için 2019 yılı temmuz ayında yapılmış olan Dan terfi sınavına katılan 103 sporcu, Ankara'da İsmet Iraz spor salonunda antrenmanlarını sürdürmekte olan 2018-2019 yıllarında milli takımda yer alan 97 katılımcı ve İlbank spor kulübü taekwon-do sporcuları içinden 53 katılımcı tesadüfi rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir toplamda örneklemi 253 sporcu oluşturmaktadır. Anket formu 300 sporcuya ulaştırılmış ancak bu anketlerin 253'ü sporcular tarafından doldurulmuştur. Eksik ya da yanlış doldurulan anketler kullanılmamıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler düzenlenip derlendikten sonra IBM SPSS 22 programına girilerek analiz edilmiştir. Araştırmada demografik bilgiler frekans analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma da kullanılan ölçeklerin güvenilirliği cronbach's alpha katsayısı yardımı ile belirlenmiştir. Örnek çapının 35'den büyük olduğu için veriler merkezi limit teoremi gereğince normal dağılıma yakınsayacağından bağımsız iki grubun ortalamalarını karşılaştırırken bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla bağımsız grubun ortalamaları karşılaştırırken ise tek yönlü varyans analizi(ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Araştırmaya katılan bireylerin %11'ine göre en çok el-kol-dirsek bölgesinde, %83'üne göre bacak-ayak-diz bölgesinde, %3'ü başboyun-yüz bölgesinde ve %3'üne göre gövde-omurga bölgesinde sakatlanma görülmektedir. Araştırmaya katılan bireylerin taekwon-do branşında sakatlık türleri ile karşılaşma sıklıklarına göre bireylerin %41'i açık yara sakatlıkları ile hiç karşılaşmamıştır. %15'i kapalı yara sakatlıkları ile, %18'i burun, yüz, göz, ağız yaralanmaları ile hiç karşılaşmamıştır. Ayrıca bireylerin %30'u baş ve boyun yaralanmaları, %37'si karın XII ve göğüs yaralanmaları, %16'sı kas sakatlıkları, %15'i tendon sakatlıkları, %22'si kemik ve eklem kırık çıkıkları, %27'si bağ ve menüsküs sakatlıkları, %9'u burulma sakatlıkları ile hiç karşılaşmamıştır. Araştırmaya katılanların %31'i ısınma esnasında, %4'ü müsabaka antrenmanında, %18'i ağırlık-kondisyon antrenmanı esnasında ve %7'si müsabaka sırasında taekwon-do branşında sakatlanmanın olmadığını düşünmektedirler. Bireylerin sakatlık önlem düzeyleri, spor sakatlıkları hakkındaki bilgi düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Bireylerin sakatlık önlem düzeyleri daha önceden müsabaka ya da antrenmana devam edemeyecek şekilde bir sakatlık yaşama durumlarına göre anlamlı şekilde farklılık göstermektedir. Bireylerin sakatlık önlem düzeyleri yaş gruplarına göre ve bireylerin sakatlık önlem düzeyleri, sporcu kişiliklerine göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Bireylerin sakatlık önlem durumları sağlık kontrolünden geçme sıklıklarına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Bireylerin sakatlık önlem düzeyleri cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to learn the causes of injury of the athletes who are interested in taekwon-do branch and its causes and to determine the precautions that can be taken. In this context, the universe of research interested in taekwon-do Turkey constitutes 406 185 athletes in general. (sgm.gsb.gov.tr) In order to reach a sufficient number of samples, 103 athletes who participated in Dan promotion exam held in July 2019, 97 participants in the national team in 20182019 who are continuing their training in İsmet Iraz gymnasium in Ankara and 53 participants among İlbank sports club taekwon-do athletes random sampling method. The sample consisted of 253 athletes. The questionnaire was submitted to 300 athletes, but 253 of these questionnaires were completed by athletes. Missing or incorrectly filled questionnaires were not used. In the study, a questionnaire was used as a data collection tool. The data collected in the research was edited and compiled and analyzed by entering IBM SPSS 22 program. Demographic information was interpreted by frequency analysis. The reliability of the scales used in the research was determined with the help of cronbach's alpha coefficient. Since the sample diameter is greater than 35, since the data will converge to the normal distribution according to the central limit theorem, independent sample t-test is used for comparing the means of two independent groups and one-way analysis of variance (ANOVA) is used for comparing the means of more than two independent groups. As a result of the evaluations, 11% of the participants were mostly in the hand-armelbow region, 83% in the leg-foot-knee region, 3% in the head-neck-face region and 3% in the trunk- injury to the spine. According to the frequency of encountering the types of disability in the taekwon-do branch of the participants, 41% of the individuals never experienced open wound XIV injuries. 15% have never experienced closed wound injuries and 18% have never experienced nasal, facial, eye and mouth injuries. In addition, 30% of the subjects had head and neck injuries, 37% had abdominal and chest injuries, 16% had muscle injuries, 15% had tendon injuries, 22% had bone and joint fractures, 27% had ligament and joint fractures. meniscus injuries, 9% never experienced torsional injuries. 31% of the participants think that there is no injury in taekwon-do branch during warm-up, 4% during competition, 18% during weight-training and 7% during competition. Disability precaution levels of individuals show a significant difference according to their knowledge about sports disabilities. Disability precaution levels of individuals differ significantly according to their disability before they can continue the competition or training. Disability precaution levels of individuals do not differ significantly according to age groups and disability precaution levels of individuals do not differ significantly according to athletes' personalities. Disability precaution status of individuals does not show a significant difference according to the frequency of passing the health check. Disability precaution levels of individuals do not show significant differences according to gender.