Çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ve kişilik bozuklukları arasındaki ilişki: Kesitsel bir çalışma
The relationship between childhood trauma and personality disorders: A cross-sectional study
- Tez No: 579588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kişilik bozuklukları ile çocukluk dönemi örselenme yaşantıları arasındaki ilişki uluslararası yazında çok az, ulusal yazında ise sadece psikiyatrik örneklemle birkaç araştırmada çalışılmıştır. Bu eksiklerin kapanmasına destek olmak için bu çalışma İstanbuldaki vakıf üniversitelerindeki lisans öğrencilerinden 438 kişilik bir örneklem ile Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇDÖYÖ) ve SCID-II kullanılarak yapılmıştır. Tam olarak, farklı çocukluk dönemi örselenme yaşantıları türlerinin şiddetleri/dereceleri ile kişilik bozuklukları semptom seviyeleri ve kişilik bozuklukları tanıları arasındaki korelasyon katsayıları ve ANOVA değerleri çeşitli değişkenler sabit tutularak hesaplanmıştır. Sonuçlar genel olarak alanyazındaki sonuçlara paraleldir. Analizlerden anlamlı bulunan münferit ilişkiler ve genel örüntü alanyazına atıfta bulunarak tartışılmıştır. Ek olarak bu araştırma çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile kişilik bozukluklarının Türkiye'den bir üniversite örnekleminde görülme sıklıkları hakkında veriler üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between childhood traumatic experiences and personality disorders has been studied in several articles in the international literature but only in a few articles in Turkey utilizing psychiatric samples. In order to help close this gap, this study was carried with a sample of 438 students from foundation universities in Istanbul using Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and SCID-II. The correlation coefficients and ANOVA statistics between the degrees of childhood traumatic experiences and personality disorders symptom levels and personality disorders were calculated by keeping various variables constant, amounting to a pattern of six analyses. The results are generally in line with findings in the literature. The general patterns and specific individual relationships which were found to be significant were discussed with reference to the literature. In addition, this study produced data on the frequency of childhood traumatic experiences and personality disorders in the university sample in Turkey.