Clarias gariepinus Burchell, 1822 (Karabalık)'ın Asi nehri havzasındaki balıkçılığının ve bazı biyolojik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of fisheryand some biological parameters of Clarias gariepinusburchell, 1822 (North African catfish)in Asi river
- Tez No: 579591
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMSUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Clarias gariepinus'un Asi Nehri'ndeki balıkçılığının ve bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma iki aşama olmak üzere Aralık 2018-Mart 2019 arasında Hatay ilinde bulunan Asi Nehri'nde gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, balıkçılar, perakendeciler ve tüketiciler ile yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. İkinci aşamada ise, pinter ile aylık balık örneklemesi yapılmıştır (N=185). Dişi-erkek oranı 1:1,06 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bireylerin boy dağılımı 20,47 cm ile 62,46 cm arasında değişmiştir. Boy-ağırlık ilişkisindeki b değerleri dişi ve erkekler için sırasıyla 2,98 ve 2,83 olarak hesaplanmış olup, izometrik büyüme tespit edilmiştir. Örneklerin yaşı 1-4 arasında dağılım göstermiştir. von Bertalanffy büyüme parametreleri dişiler için L∞=58,5 cm, K=0,51 1/yıl, t0=-0,11 ve erkekler için L∞=68,3 cm, K=0,35 1/yıl, t0= -0,23 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma sonucunda bu bölgedeki ticari balıkçılık üzerinde denetim ve araştırma faaliyetleri beklenen düzeyde yeterli olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the fishery and some biological characteristics of Clarias gariepinus in the Asi River. In this context, this study was conducted in two stages between December 2018 and March 2019 in the Asi River in Hatay. In the first stage, a questionnaire was conducted face-to-face with fishermen, retailers and consumers. In the second stage, monthly fish sampling was done with traps (N=185).The female-male ratio was calculated as 1:1.06. Total length between 20.47 cm and 62.46 cm. The b-values in the height-weight relationship were calculated as 2.98 and 2.83 for female and male respectively and isometric growth was determined. The age of the samples were ranged from 1 to 4. von Bertalanffy growth parameters were estimated as L∞=58.5 cm, K=0.51 1/year, t0= -0.11 for females and L∞=68.3 cm, K=0.35 1/year, t0= -0.23 year for males. As a result of this study it can be said that control and research activities on commercial fishing activities in this region are not sufficient at the expected level.