Türkiye akarsularında yaşayan karabalık (Clarias gariepinus burchell, 1822) populasyonlarının morfometrik özelliklerinin ve mikrosatellit belirteçler kullanılarak genetik yapısının belirlenmesi
Determining the morphometric characteristics and genetic structure of catfi̇sh (Clarias gariepinus burchell, 1822) populations living in turkish rivers using microsatellite markers
- Tez No: 879764
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE SERAP ERGENE ÜZDİYEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Asi, Seyhan, Ceyhan, Göksu ve Sakarya Nehirlerinde bulunan Clarias gariepinus' un 5 farklı popülasyonunun morfometrik özellikleri ve Asi ve Göksu Nehri' nde bulunan 2 populasyonun mikrosatellit belirteçler kullanılarak genetik yapısının belirlenmesi araştırılmıştır. Belirlenen lokalitelerin her birinden 10 örnek alınarak morfometrik ölçümler yapılmıştır. Morfometrik ölçümlerde belirlenen 25 parametre kullanılmıştır. Asi ve Göksu nehirlerinden alınan balık örnekleri ise laboratuvara getirildikten sonra kas doku alınarak genomik DNA izolasyonu yapılmıştır. Mikrosatellit belirteç olarak 11 mikrosatellit lokus ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigates the morphometric characteristics of five different populations of Clarias gariepinus found in the Asi, Seyhan, Ceyhan, Göksu, and Sakarya Rivers, as well as the genetic structure of two populations from the Asi and Göksu Rivers using microsatellite markers. Morphometric measurements were conducted using 10 samples from each of the specified locations, with 25 parameters determined for the morphometric measurements. Fish samples collected from the Asi and Göksu rivers were brought to the laboratory, where muscle tissue was extracted for genomic DNA isolation. A total of 11 microsatellite loci were utilized as microsatellite markers.