Diyete bağlı endotel hasarı oluşturulan ratlarda rankL/OPG sinyal yolağı aktiviteleri
RANKL / OPG signalling activities at rat models forming diet Induced endothelial dysfunction
- Tez No: 579597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EVRİM BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Endotel hasarı ateroskleroz ve diyabet gibi pek çok hastalığın başlangıç patolojilerinden biridir. Enflamatuvar bir süreç olan endotel hasarının gelişiminde, Nükleer Faktör κB (NF-κB) sinyal yolağı ve bu yolaktaki moleküller önemli rol oynamaktadır. Reseptör Aktivatör NF-κB Ligandı (RANKL) ve onun reseptörü (RANK) ile osteoprotegerin (OPG), endotelde tanımlanan hasar sonucu oluşan kalsifikasyonun belirleyici molekülleridir. Deneysel çalışmalarda OPG/RANK/RANKL yolağının inflamasyon, vasküler ve kemik sistemi yanısıra glikoz homeostazının düzenlenmesinde de rol oynadığı, OPG ve Tip 2 Diabetes Mellitus arasında güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Transgenik fare çalışmaları ile aterosklerozda plazma RANKL ve OPG düzeyleri gösterilse de vasküler hastalıklardaki rolleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında, ateroskleroz gelişiminin ilk basamağı olan endotel hasarında, OPG/RANKL sinyal yolağının rolü ve Vitamin D tedavisi ile bu yolakta rol alan genlerin ifade düzeylerindeki değişimlerin belirlenmesi amaçlandı. Bu nedenle, Sprague Dawley erkek ratlarda oluşturulan Tip 2 Diyabet Mellitus (T2DM) Modeli kullanılarak OPG/RANKL yolağındaki aktivitelerin endotel hasarı üzerine etkisi araştırıldı. Endotelyal hasara bağımlı mikrovasküler etkileri belirlemek için, damardaki kalsifikasyon ve enflamatuvar süreçlerde rol alan Opg, Rankl, Runx2, Bmp-2, Il-1ß, Tnfα, Nos3, Icam-1 gen ifade seviyeleri değerlendirildi. Buna göre diyabetli sıçanlarda diğer deney gruplarına kıyasla Opg, Il-1ß, Bmp-2 mRNA ifade seviyeleri ile endotel hasarı belirteci olarak seçilen Icam-1 gen ifade seviyesinin diyabetli sıçan grubunda arttığı belirlendi. Ayrıca çalışma kapsamında, OPG/RANKL yolağındaki düzenleyicilerden biri olan vitamin D3 uygulamasının diyabet varlığında yolakla ilişkili genler üzerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Endothelial injury is the one of the beginning pathology of several diseases such as atherosclerosis and diabetes. Nuclear factor κB (NF-κB) signalling pathway plays an important role in endothelial damage. Receptor Activator NF-κB Ligand (RANKL) and its receptor RANK and Osteoprotegerin (OPG) are known as the determinants of calcification as a result of damage in endothelium. It is known that the OPG/RANK/RANKL pathway plays a role in the skeletal, inflammation, and vascular system. In the experimental studies, strong data have been obtained that OPG pathway regulates glucose homeostasis, therefore there is a strong relationship between OPG and Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). Although plasma RANKL/OPG levels have been shown in atherosclerosis by transgenic studies, their role in vascular diseases is not known yet. In this thesis, it was aimed to obtain preliminary information that could contribute to both preventions of endothelial damage and determination of new treatment goals. For this purpose, male Sprague Dawley rats were used to make Type 2 Diabetes Mellitus Model and the role of RANKL/OPG pathway in endothelial damage is studied. Endothelial damage-dependent microvascular analysis is analysed by using gene expression of Opg, Rankl, Runx2, Bmp-2, Il-1ß, Tnfα, Nos3, Icam-1. In diabetic rats, Opg, Il-1ß, Bmp2 expression levels increase significantly while mRNA level of Icam-1 and Nos3 as markers of endothelial damage show also a significant correlation with elevation of mRNA level of Opg. In addition, effect of vitamin D3 which is one of the regulators in the OPG/RANKL pathway on the gene expression were studied in the presence of diabetes.