Modern heykel sanatında kompozisyonun tanımı, öğeleri ve modern akımlar dahilinde soyut sanat
Definition and aspects of composition in modern sculpture art and abstract art within the modern movements
- Tez No: 579596
- Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tarih öncesi çağlardan beri var olan heykel sanatı, bulunduğu dönemle kurduğu bağlam neticesinde gelişim gösterdiği plastik üslubu ile uygarlıktan uygarlığa değişiklik gösterir. Birçok dönemde toplumların kültür yapısına bağlı olarak farklı yansıtılır ve algılanır. 19. yüzyılın ortalarına kadar figüratif ve doğanın model alındığı çalışmalar görülür. Sanayinin gelişmesi sonucu yeni materyallerin devreye girmesi ile beraber heykelin biçim dili değişiklik göstermeye başlar. Plastik öğelerin kullanımı ile figürden uzaklaşılmasıyla ekleme, çıkartma, bölme, parçalama vb. gibi deformasyonlar ile soyut kompozisyonlar oluşturularak şekil verme sürecine geçilir. Modern heykel sanatında kompozisyonun tanımı, öğeleri ve modern akımlar dahilinde soyut sanat başlıklı bu araştırmanın birinci bölümünde plastik sanatlarda ve heykelin biçiminde uygulandığı görülen plastik öğelerin açıklamaları tanımlamalarıyla beraber yapılmaktadır. İkinci bölümde tarihsel süreç boyunca Mezopotamya heykel sanatından Barok heykel sanatına kadar olan dönemlerde kompozisyonun oluşumunda ki öğelerin kullanımları, konumları ve değişimleri irdelenmektedir. Araştırmanın üçüncü bölümünde kompozisyon unsurlarının Soyut sanat dahilinde nasıl yer aldığı, Soyut ve Soyutlama kavramlarının tanımı ve modern akımlar dahilinde Soyut sanat akımlarında kompozisyon öğelerinin nasıl geliştiği ve kurgulandığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The sculpture art, which has existed since prehistoric ages, varies among civilizations with its plastic style, due to result of its development in that particular era. In many periods, it is reflected and perceived differently depending on the cultural structure of societies. Until the middle of the 19th century, figurative and nature-based studies could be observed. As new materials got developed and explored due to the progression of the industry, the formal expression of the sculpture started to change. As artists moved on from the figure due to the rise of plastic elements, the process of abstract composition has started with deformations such as addition, subtraction, separation, deconstruction etc. In the first part of this research titled“Definition and Aspects of Composition in Modern Sculpture Art and Abstract Art within The Modern Movements”the definitions of the plastic elements are being stated with their descriptions that are seen in the form of sculpture and the plastic arts. In the second chapter, the use, the position and the changes of the composition during the historical process from the Sculpture Art to the Baroque Sculpture are being studied. In the third part of the research, how the elements of the composition are included in the abstract art, the definition of abstract and abstraction concepts and how the elements of the composition are developed and constructed in the abstract art movements within the modern movements are being examined.