Synthesis of triacetin using activated carbon-zirconium based metal organic framework composite materials
Aktif karbon-zirkonyum bazlı metal organik ağ yapılı kompozit malzemeleri varlığında triasetin sentezi
  1. Tez No: 579609
  2. Yazar: GÜNSEV DİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, zirkonyum bazlı metal organik ağ yapıları (UiO-66), solvothermal yöntem ile sentezlenmiştir. Ayrıca, hibrit malzemeler oluşturmak ve UiO-66' nın termal, kimyasal kararlılığını arttırmak için yapıya aktif karbon ilave edilmiştir. Bu hibrit malzemeler AC@UiO-66 olarak adlandırılmıştır. En aktif katalizörü elde etmek için sentez süresi, aktif karbonun zirkonyuma oranı, farklı organik bağlayıcı miktarları ve kuruma süresinin etkisi incelenmiştir. En aktif katalizör, reaksiyondaki triasetin seçicilik değerlerine göre AC0.1+10%@UiO-66 olarak bulunmuştur. Daha sonra, bu katalizör kullanılarak farklı katalizör miktarları, sıcaklık ve asetik asit/gliserol molar oranlarında parametrik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın ikinci kısmında ise, aktif karbon yapıdaki asitliği artırmak için iki farklı ötektik çözgenle fonksiyonelleştirilmiştir ve AC/DES@UiO-66 hibrit malzemelerin sentezinde kullanılmıştır. Bu katalizörlerin katalitik aktiviteleri en aktif katalizörü elde etmek için karşılaştırılmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde sentezlenen hibrit malzemelerin karakterizasyonu TGA-DTG, SEM-EDX, FTIR, potensiyometrik titrasyon ve BET analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, zirconium-based metal organic frameworks, UiO-66, were synthesized by solvothermal method. In addition, activated carbon was added to the structure in order to form hybrid materials and increase thermal, chemical stability of UiO-66. These hybrid materials were named as AC@UiO-66. The effect of synthesis time, ratio of activated carbon to the zirconium, different organic linker amounts and drying time were investigated to get most active catalyst. The most active catalyst was found as AC0.1+10%@UiO-66 according to the triacetin selectivity values in the reaction. Afterwards, parametric studies were performed by using this catalyst at different catalyst loading, temperature and acetic acid/glycerol molar ratios. In the second part of this study, activated carbon was functionalized with two different deep eutectic solvents to increase acidity in the structure and it was used in the synthesis of AC/DES@UiO-66 hybrid materials. The catalytic activities of these catalysts were compared to find the most active catalyst. The characterization of hybrid materials synthesized in the first and second part of the study was performed by TGA-DTG, SEM-EDX, FTIR, potentiometric titration and BET analysis.