IoT tabanlı akıllı tarım sisteminde kullanılan kablosuz sensörlerinin güvenliğinin ı̇ncelenmesi ve ataklara karşı gerçek ortamdaki etkisi
Investigation of wireless sensor security used in IoT based intelligent agricultural system and its impact on real environment
  1. Tez No: 579608
  2. Yazar: MURAT KATIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sürekli artmakta olan dünya nüfusunun sürdürülebilirliğini sağlamak için birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak, IoT (Nesnelerin inter- neti) teknolojisi artan küresel nüfusun gıda taleplerini karşılamada önemli bir rol oynayacaktır. Tarlalara yerleştirilen algılayıcılar, çiftçilerin bölgelerde bulunan topografya ve kaynakların yanı sıra, dijital nem ve sıcaklık, toprak nemi, toprak sıcaklığı, gövde çapı, meyve çapı, yağmur göstergesi ve güneş ışını vb. gibi değişkenleri ayrıntılı şekilde elde etmelerini sağlamaktadır. Geniş arazilerde birçok bireysel aygıt yerine WSN kurularak daha az maliyetle daha yönetilebilir sistem kurulabilir. Bu tezde akıllı tarımda kullanılan IEEE 802.15.4, 6LoWPAN protokolü ve üzerinde yapılan ataklar incelenmiştir. Laboratuvar ortamında IEEE 802.15.4 ve 6LoWPAN kablosuz ağı kurulmuştur. Bu kablosuz ağda ağ haberleşmesi dinlenmiştir. Kablosuz Ağ sinyalleri uygun yazılım ve donanım vasıtasıyla kaydedilip bilgilerin analizi yapılmış atak yapmak için bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen bilgilerle atak yapılarak 6LoWPAN kablosuz ağının Ipv6 iletişimi kesilmiştir. 6loWPAN üzerinde çalışan Ipv6 üzerinden DoS atak yapılmıştır. Ipv6 haberleşmesinin kesilmesi ile ilgili açık kaynak işletim sistemi üzerinde atak ile ilgili kural girilmiş ve gerçek hayat senaryoları üzerinde çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the sustainability of the ever increasing world population, many scientific studies are being conducted. Meanwhile with the developments in technology, IoT (Internet of Things) technology will play an important role in meeting the food demands of the growing global population. Sensors placed in the fields obtains farmers' topography and resources in the region in detail, as well as variables like digital humidity and temperature, soil moisture, soil temperature, body diameter, fruit diameter, rain gauge and sunlight and so on. such as in detail. In large areas, a more manageable system can be installed at a lower cost by installing WSN instead of many individual devices. In this thesis, IEEE 802.15.4, 6LoWPAN protocol used in smart agriculture and attacks on it was examined. IEEE 802.15.4 network and 6LoWPAN network were established in laboratory environment. In this wireless network, network communication was listened. Wireless Network signals were recorded by means of appropriate software and hardware, information was analyzed and information was obtained to make the attack. DoS attack was made on ipv6 running on 6loWPAN. . An attack rule is applied on the open source operating system for interrupting IPv6 communication and real-life scenarios have been studied.