Suriyeli mülteci çocukların eğitim hayatına uyum sürecinin değerlendirilmesi
Assessment of adaptation process of the Syrian refugee children to education
  1. Tez No: 579636
  2. Yazar: NUR İZOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriyeli mülteci çocukların eğitim hayatına uyumu esnasında yaşadıkları sosyo-psikolojik ve fiziksel sorunları saptamak, sağlık ve beslenmeyle ilgili durumları sosyal değişkenler çerçevesinde irdelemekle problemin çözümüne yönelik ilgili kurumlara destekleyici öneriler sunmaktır. Nicel araştırma deseni kullanılarak tasarlanan bu araştırmada veriler uzman görüşü ve literatür taraması yapılarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Ayşe Tokur İHO, Fatih Sultan Mehmet Geçici Eğitim Merkezi, Battal Gazi Ortaokulu'nda eğitimine devam eden ve kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre, dil problemi Suriyeli öğrencilerin bulunduğu okula uyum sağlamada ve zorluklar yaşamasına yol açmaktadır. Bu durum çocukların uyum sürecini uzatmakta, sosyal kabullerini zorlaĢtırmakta, akademik baĢarıda yetersizliğe neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikli çalıĢmanın dil probleminin çözümü üzerine yapılması gerekmektedir. Yapılan araĢtırmada Suriyeli çocukların kendi Türk akranlarıyla özellikle dil engeli nedeniyle anlaĢma zorlukları, kendi kültüründen arkadaĢlarıyla gruplaĢmalarına yol açmaktadır. Öte yandan çocukların yaĢamıĢ oldukları yalnızlık ve maddi yoksunluk katılımcıların uyum sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bağlamda Türk ve Suriyeli öğrencilerin aynı sınıfta eğitim alırken birbirleriyle daha iyi temas etmeleri, etkileĢime ve paylaĢıma girmeleri ve arkadaĢ olmaları için öğretim yöntemlerinin iĢbirlikli öğrenme ve grup çalıĢmaları bağlamında yapılandırılması önemlidir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is that determining socio-psychologic and physical issues of the Syrian refugee children during their adaptation to education life, examining conditions of health and nutrition within the scope of social variables and presenting supportive suggestions to solve the problem to relevant institution. This study is designed using Quantitative research pattern and data is acquired with getting expert opinion and doing literature search through survey form which is improved by researcher. Study group of the research consist of 80 students that proceed to their education in Ankara Ayse Tokur IHO, Fatih Sultan Mehmet temporary training center, Battal Gazi Secondary School. These group is picked with using snowball sampling methodology. According to finding of research, language problem causes the connectivity problem with the school education life. Thai situation prolongs the adaptation process of the children, complicates their social acceptance and causes failure academic success. That's why this research has to concentrate to solving of the language problem. Difficulties of the communication between Syrian children and their Turkish coeval, especially due to language barrier, lead them to group with their friends from their own culture. On the other hand, the loneliness and financial difficulties of children negatively affects the adaptation process of the participants. In this context, to become friends Turkish and Syrian students to share with each other while studying in the same class, to interact with each other, structuring teaching methods in the context of cooperative learning and group work is important.