Evli kadınlarda evlilik doyumu ve somatizasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between marital satisfaction and somatization levels of married women
- Tez No: 579678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AĞA ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı kadınların evlilik doyumları ile somatizasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve sosyo demografik değişkenler arasında karşılaştırma yapmaktır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde yaşayan kadın katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma 23-54 yaş aralığında 210 evli kadın (n=210) katılım gösterirken, katılım için gönüllülük esas alınmıştır. Yürütülen çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak Sosyo Demografik Bilgi formu, Evlilik Yaşam Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve SCL-90-R Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular neticesinde, evli kadınların Evlilik Yaşam Ölçeği ile SCL-90-R somatizasyon alt ölçeğinden aldıkları puanlar arasında negatif yönlü zayıf düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Evli kadınların, somatizasyon puanları artıkça evlilik doyumu azalmaktadır. Ayrıca katılımcıların, Evlilik Yaşam Ölçeği'nden aldıkları puanlar ile demografik değişkenler arasında karşılaştırılma yapıldığında çocuk sahibi olmasının, eşiyle ayrı bir süre geçirmeleri, eşinin daha önce evlilik geçirmesi, eşiyle ayrı odalar uyuması, sigara kullanımı, tartışma düzeyi, evlilik için psikoterapi yardımı alması gibi değişkenler arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. SCL-90-R somatizasyon alt ölçeğinden alınan puanlar ile demografik değişkenlerle karşılaştırılması bakıldığında, çocuk sahibi olmasının, eşiyle bir süre ayrı kalması, tartışma şekli, sigara kullanımı, evlilik için psikoterapi yardımı alması gibi değişkenler arasında anlamlı düzeyde bir ilişki görülmüştür. Bunun yanında, evlilik yaşam ölçeği ile SCL-90-R somatizasyon alt ölçeği puanlarının eğitim düzeyi, alkol kullanımı, ev işlerinin yapılması, doğum yeri, evde bir akrabanın kalması, daha önceki evlilik gibi değişkenler ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the marital satisfaction and somatization levels of women and to compare the socio-demographic variables. The sample of the study is composed of female participants living in Istanbul. The study included 210 married women (n = 210) aged 23-54 years, while voluntary participation was taken as basis. Socio-demographic data form, Marriage Life Scale, Beck Depression Scale and SCL-90-R Scale were used as data collection tools. Among the variables such as having a child, having a child with their spouse, having a spouse with a spouse, having a spouse before marriage, sleeping with a spouse, having separate children, smoking, discussion, and getting psychological help for marriages are taken into consideration. A significant relationship was found. When the comparison of SCL-90-R somatization subscale scores and demographic variables were examined, a significant relationship was observed between the variables such as having a child, being separated with spouse, having a discussion, smoking, and getting psychological help for marriage. In addition, there is no significant relationship between the scale of marriage life scale and SCL-90-R somatization subscale scores, the level of education, alcohol use, domestic work, place of birth, staying with a relative in the home, and previous marriage. As a result of the findings, there is a negative correlation was found between married women 's score of Marriage Life Scale and SCL - 90 - R somatization subscale. Marriage satisfaction decreases with increasing somatization scores of married women.