Erzurum ili Kanlıçay mikro havzasında yapılan erozyon ve sel kontrol çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of erosion and flood control studies for Kanlıcay mikro-basin in Erzurum
- Tez No: 579759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olan Türkiye; toprak erozyonu, sel ve taşkın olaylarının sıklıkla görüldüğü bir ülkedir. Erozyon ve sel kontrol amacıyla yapılan çalışmalar 1950'li yıllardan beri orman teşkilatı tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak yapılan bu çalışmaların ne ölçüde başarıya ulaştığı veya başarıya ulaşılmamış ise bu durumun nedenlerinin irdelenmesi konusunda sınırlı sayıda çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasının konusu Çoruh Nehrini oluşturan mikro havzalardan biri olan Kanlıçay Havzası'dır. Havzanın dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olması, sık sık meydana gelen sel ve taşkın olaylarının bölgede can ve mal kayıplarına neden olması, çok şiddetli erozyon ve toprak kayıplarının görülmesi ve orman teşkilatı tarafından ciddi harcamalar yapılarak birçok erozyon ve sel kontrol projelerinin yapılmış olması çalışma alanı olarak Kanlıçay havzasının seçilmesindeki ana etken olmuştur. Bu tez kapsamında havzayı temsil eden örnek projeler seçilmiş ve bu projelerle havzada yapılan erozyon ve sel kontrol çalışmalarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmaların başarılı veya başarısız olan kısımları tespit edilerek, her iki durumunda neden ve sonuçları ortaya konulmuştur. Seçilen örnek proje sahaları yerinde görülmüş başarı durumları ve kullanılan yöntemler detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Buna göre havzada yapılan yamaç ıslahı faaliyetlerinin başarı oranı % 81,34 ; oyuntu ıslahı faaliyetlerinin başarı oranı ise % 87,78 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, which has a hilly and mountainous topography, is a country that frequently faces a soil erosion and floods. The studies implemented for erosion and flood control have been carried out by the forestry organization since the 1950s. However, a limited number of studies have been conducted on the extent to which these studies have been successful or not. The subject of this thesis is Kanlıçay Basin, which is one of the micro-basins of Çoruh River basin. Kanlıçay Basin was selected as the study area due to a mountainous and hilly terrain, frequent floods leading to loss of life and property in the region, very severe erosion and soil losses are occurrences and many high-cost afforestation and erosion control projects were carried out by forestry organizations. Within the scope of this thesis, sample projects representing the basin were selected and the erosion and flood control studies conducted in the basin were evaluated with these projects. Successful or failure parts of the studies were identified and revealed. After selected project sites were visited on-site, their status of success and methods used were presented in detail. In conclusion, the success rate of slope stabilization activities in the basin was 81.34% and gully stabilization activities was determined as 87.78%.