Bakır katkılı/katkısız kalsiyum fosfat ince filmlerin üretimi, mikroyapısı ve apatit oluşturma kabiliyeti
Copper doped/undoped calcium phosphate thin films production, microstructure and abi̇li̇ty to form apatite
- Tez No: 579760
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAVUZ ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, sol-jel yöntemiyle hazırlanan çözeltiler, silisyum altlık üzerine daldırma metodu ile kaplanarak ince film bakır katkılı/katkısız Hidroksiapatit (HA) kristalleri sentezlenmiştir. Çözeltide (Ca+Cu)/P mol oranı 1,67 olacak şekilde ayarlanmıştır. Her bir numune 25 kat kaplanmıştır. Her kat kaplamadan sonra 800ºC' de 5 dakika fırında bekletilmiştir. Son kat kaplamadan sonra 1 saat süreyle 1000ºC' de ısıl işleme tabi tutulmuştur. Bakır (Cu) iyonu katkısının HA kristal yapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hazırlanan ince filmler 10 gün süreyle yapay vücut sıvısında bekletilerek biyouyumlulukları gözlemlenmiştir. Mikroyapı ve kimyasal analizleri XRD, SEM ve EDS kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the solutions prepared by sol-gel method were coated with silicon substrate by dip-coating method and thin film copper doped / undoped hydroxyapatite (HA) crystals were synthesized. The Ca+Cu/P ratio in the generated sol-gel solution is set to be 1.67. Each specimen of the thin films are kept in the furnace at 800ºC 5 minutes after each layer and these specimens are sintered at 1000ºC 1 hour after last layer. The effects of copper (Cu) ion addition on HA crystal structure were investigated. Each specimen of the thin films were kept in simulated body fluid for 10 days and their biocompatibility was observed. Microstructure and chemical analyzes were investigated using XRD, SEM and EDS.