Yangının farklı arazi kullanımlarında bazı toprak özelliklerine etkileri: 'Düzce Hasanlar Köyü Orman Yangını örneği'
The effects of fire on some soil properties in different land usage: 'The case study of Duzce Hasanlar Village Forest fire'
- Tez No: 579768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yangınlar, vejetasyonun yangınla olan ilişki durumuna bağlı olarak ormanın yapı ve kuruluşu ile birlikte sürekliliği üzerinde son derece belirleyici bir güç konumundadır. Ülke ormanlık alanının yarıdan fazlası, yangına birinci ve ikinci derecede hassas ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Orman yangınları vejetasyonu etkilediği kadar toprak özellikleri üzerinde de önemli etkiler oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışma ile orman, diri örtü ve orman içi açıklık alanda orman yangınlarının toprak özellikleri üzerine olan etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yangının, toprağın kimyasal ve fiziksel özellikleri üzerine olan etkilerinin araştırılmasında, 9 adet yanmış ve 9 adet yanmamış (kontrol) toplam 18 parsel alınmıştır. Parsellerde açılan profillerden 5 farklı derinlik kademesinden toprak örnekleri alınmıştır (0-5, 5-10, 10-20, 20-40 ve 40-60 cm). Çalışmada farklı arazi kullanım tiplerinde yangın görmüş ve görmemiş alanların üs toprak (0-5 cm) azot değerlerindeki değişim arazi kullanımları açısından önemli bulunmamıştır. Fakat aynı alanlarda faydalı fosfor miktarı en düşük 9,8 mg/l ile orman toprağında, en yüksek 21,8 mg/l ile yanmış meşe alanlarında ölçülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, ülkemizde araştırma konusuyla ilgili literatür eksikliğini gidermeye katkı sağlanmıştır. Aynı zamanda yapraklı meşe ormanlık alanlarındaki yangın sonrası ekolojik durumlar hakkında önemli sonuçlar ortaya koymuştur. Çalışmadan elde edilen bilgi ve bulgular, yapraklı ormanlık alanların yangın sonrası değerlendirme ve yeniden ormanlaştırma çalışmalarına önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Fires are a crucial determinant of the continuity of vegetation with the structure and establishment of the forest, depending on the relationship with the fire. More than half of the country's forest area consists of forests with first and second degree of sensitivity to fire. Forest fires affect vegetation as well as soil properties. In this study, the effects of forest fires on soil properties were investigated in forest, sap cover and open forest area. In the investigation of the effects of fire on the chemical and physical properties of the soil, a total of 18 parcels, 9 of which were burned and 9 of which were unburned (control), were taken from each land use class. Soil samples were taken from 5 different depth levels (0-5, 5-10, 10-20, 20-40 and 40-60 cm). According to the results of the study, it was determined that forest fire has different effects on the chemical properties of the soil in different land uses and different depth levels. For example, the change in the base soil (0-5 cm) nitrogen values of the burned and unburned areas in different land use types was not found significant in terms of land use. However, the amounts of phosphorus useful in the same areas were measured in the forests with the lowest 9,8 mg / l and in the burned oak areas with the highest 21.8 mg / l. The results of the study helped to overcome the lack of literature related to the research topic in our country. At the same time, it has shown important results about ecological conditions after fire in deciduous oak forest areas. The information and findings obtained from the study have contributed significantly to the post-fire assessment and reforestation of leafy forest areas.