Gözetim ve keşif amaçlı çoklu insansız hava aracı rota planlaması
Multiple unmanned aerial vehicle route planning for surveillance and reconnaissance
  1. Tez No: 730317
  2. Yazar: ESRA KARAGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Aeronautical Engineering, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harekat Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sivil ve askeri alanda can ve mal güvenliğini sağlayan İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanımlarının yaygınlaşmasıyla, İHA'ların verimli bir şekilde çalışması önem kazanmıştır. Dolayısıyla İHA'ların zaman ve maliyet açısından etkin hale getirilmesini amaçlayan çalışmaların sayısı artmıştır. Yapılan çalışmalarda, İHA'ların verimli hale gelmesinde İHA'lar için rota planlamasının önemli bir yeri olduğuna kanaat getirilmiştir. Günden güne gelişen teknoloji ile İHA'ların kabiliyetleri ve kullanım alanları gelişmiş ve buna bağlı olarak da İHA'ların verimli çalışma prensipleri ile ilgili araştırmalar da devam etmiştir. Bu nedenle, bu çalışmada İHA'ların verimli çalışmasını sağlayan rota planlaması tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında, ilgili literatür detaylı incelenmiş, literatüre katkıda bulunmak amacıyla, İHA'ların gerçek teknik özellikleri kullanılarak, 3 boyutlu İHA rota planlama için tam sayılı bir model oluşturulmuştur. Çözüm, küçük boyutlu problemler için GAMS Cyplex çözücüsü ile yapılmıştır. Büyük boyutlu problemleri çözmek için ise geliştirilen Genetik Algoritma ile sınır gözetleme ve keşif için askeri, orman yangını gözetleme ve keşif için sivil amaçlı olmak üzere 2 farklı senaryoya uygulanmış, modelin farklı alanlarda kullanılabilir olduğu gösterilmiştir. Karar vericiye, karar vermesine yardımcı olmak üzere bir karar destek sistemi ara yüzü önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), which ensure the safety of life and property in the civil and military fields, the efficient operation of UAVs has gained importance. Therefore, the number of studies aiming to make UAVs effective in terms of time and cost has increased. In the studies, it has been concluded that route planning for UAVs has an important place in making UAVs efficient. With the technology developing day by day, the capabilities and usage areas of UAVs have improved, and accordingly, research on the efficient working principles of UAVs has continued. For this reason, in this study, route planning, which enables the efficient operation of UAVs, was preferred. Within the scope of the study, the relevant literature was examined in detail. In order to contribute to the literature, creating 3D UAV route planning model has been created by using the technical features of UAVs that reflect the reality. For solving this model, was used GAMS Cyplex Solver. After that, solving for large-scale problems, Genetic Algorithm method was chosen from the heuristic methods. The Genetic Algorithm method created within the scope of UAV route planning has been applied for 2 different scenarios. One of these scenarios is Border Surveillance and Reconnaissance, second one is Surveillance and Reconnaissance for Forest Fire. Also it has been shown that the method can be used in different areas. Finally, a decision support system interface has been proposed to help the decision maker.