Yaban yaşamı geçişlerinin planlama ve tasarım ilkelerinin Kuzey Marmara Otoyolunun bazı bölümlerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the planning and design principles of wild life transitions on some departments of North Marmara Motorway
- Tez No: 579786
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
İnsanlar için büyük kolaylık sağlayan ulaşım ağları endüstriyel ve teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Özellikle yaban hayatının yoğun olarak bulunduğu alanlardan geçerek projelendirilen yollar, yaban hayatı yaşam alanlarını tahrip etmekte, parçalamakta, değiştirmekte ve hatta yok etmektedir. Bununla birlikte yaban hayatı üzerinde habitat parçalanması ve kaybı, yaban hayatı hareketlerini ve gen akımını sınırlandıran bariyer etkisi, insan- hayvan ölümlü/yaralanmalı maddi-manevi kazalar, yol boyunca yaban hayatı yaşam alanlarının gürültü, ışık gibi etkenlerle rahatsız edilmesi ve besin kaynaklarına, saklanma ve yuvalama alanlarına ulaşım zorluğu gibi önemli sorunlara neden olmaktadır. Yaban hayatı geçişleri, yaban yaşamı üzerindeki bu sorunların azaltılmasına önemli bir çözüm önerisi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada karayollarının yaban hayatı üzerinde oluşturduğu sorunlar ve çözüm önerileri olarak yaban hayatı geçişleri dünyadan ve ülkemizden örnekler verilerek ayrıntılı olarak değerlendirilmiş ve bazı planlama ve tasarım ilkeleri ortaya konmuştur. Bu bilgiler ışığında çalışma alanı olarak seçilen Kuzey Marmara Otoyolu'nda peyzaj ekolojisi temelli değerlendirilme yapılarak çalışma alanında yaban hayatı geçişlerine ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
July 2019,338 pages Transportation networks that provide great convenience for people have become an indispensable part of our lives together with industrial and technological developments. The roads designed especially through the areas where the wildlife is intense, destroy, destroy, alter and even destroy the wildlife habitats. However, habitat fragmentation and loss on wildlife, barrier effect limiting wildlife movements and gene flow, material-spiritual accidents with human-animal mortal / injuries, disturbance of wildlife habitats along the way by noise, light and food sources, hiding and problems in access to nesting areas. Wildlife transitions are defined as an important solution to reduce these problems on wildlife. In this study, the problems created by highways on wildlife and wildlife transitions as solution suggestions are given in detail by giving examples from the world and our country and some planning and design principles are put forward. In the light of this information, the assessment of landscape ecology was made on the Northern Marmara Motorway, which was selected as the study area, and suggestions were made for wildlife transitions in the study area.