Blokzincir tabanlı e-seçim sistem önerilerinin güvenlik ve mahremiyet analizleri
Security and privacy analysis of blockchain-based e-voting schemes
  1. Tez No: 579811
  2. Yazar: LATİF ANIL BÜYÜKBASKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DR. İSA SERTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak adına en etkili araçlardan biridir. Bu alanlardan biri olma yolunda ilerleyen blokzincir teknolojisi elektronik seçim yöntemleri konusunda yeni bir dönem olmak ile beraber, kritik bir çok problemin çözümü konusunda kilit rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle blokzincir tabanlı e-seçim sistemlerinin uygulanabilirliği araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, e-seçim sistemlerinin sağlaması gereken gerek ve özelliklerin Popoveniuc vd., Fujioka vd., Cranor vd., Benaloh vd., Juels vd. ve Çetinkaya vd. tarafından yapılan çalışmalara dayalı olarak derlemesi yapılarak, şu ana kadar önerilmiş blokzincir tabanlı e-seçim sistemlerinin bu gerekler ışığında seçme hakkının sağlanması, emsalsizlik, bağışlayıcılık, dayanıklılık, adillik, mahremiyet, baskı dirençliliği, makbuzsuzluk ve uçtan uca doğrulanabilirliklerinin analizleri yapılmaktadır. Bu analizler sonucunda tüm kriterleri karşılayabilen olgunlaşmış bir blokzincir tabanlı e-seçim sisteminin henüz önerilmediği tespit edilmiştir. Bu tespitler aynı zamanda Türkiye genel seçimleri baz alınarak, ülke çapında geniş katılımlı bir seçimde blokzincir tabanlı e-seçim uygulamasının süre, maliyet analizi yapılmıştır. Bu sonuçların yanısıra blokzincir teknolojisinin e-Seçim kapsamında getirdiği avantajlar ve potansiyelin yanısıra, olası yeni tehtid unsurlarına ve buna bağlı olarak blokzincir tabanlı e-seçim hazır bulunurluğu tartışılmış, kriptoparaların üzerinde bir e-seçim yerine e-seçime özgü blokzincir teknolojilerine yönelmenin daha avantajlı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, developing technology is one of the most effective tools to make our lives easier. Although blockchain technology is a new era in e-voting subject, it is thought that it can play a key role in solving many critical problems. Therefore, the applicability of blockchain-based e-voting systems is being researched. In this thesis, based on the requirements and features that an e-voting systems should fullfill are defined by Popoveniuc et al., Fujioka et al., Cranor et al., Benaloh et al., Juels et al. and Çetinkaya et al. The selection of blockchain-based e-voting systems that have been proposed so far in the light of these requirements, eligibility, uniqueness, forgiveness, robustness, fairness, privacy, coercion resistance, receipt freeness and end-to-end verifiability are analyzed. As a result of these analyzes, it has been determined that a mature blockchain based e-voting system that can meet all criteria has not been proposed yet. In addition to these analyzes, time and cost analysis of block chain based e-voting application was made based on national elections in Turkey. In addition to these results, besides the advantages and potential of blockchain technology within the scope of e-voting, possible new threat elements are mentioned. Accordingly, the availability of blockchain-based e-voting has been discussed, and it has been shown that it would be more advantageous to move to e-voting specific blockchaining technologies over cryptocurrencies.